Dövlətə xəyanətdə təqsirləndirilən şəxsin məhkəməsi başlayıb
İstintaqı Dövlət Təhlükəsizlik Xidmətində (DTX) aparılan və xarici təşkilatların tapşırığı ilə dövlətə xəyanət etməkdə təqsirləndirilən Turalbəy Mehdiyevin cinayət işinin məhkəməsi başlayıb.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Firdovsi Əliyevin sədrliyi ilə keçirilən hazırlıq iclasında təqsirləndirilənin anket məlumatları dəqiqləşdirilərək cinayət işinin məhkəmə baxışına verilməsi ilə bağlı qərar qəbul edilib.
Məhkəmənin növbəti baxış iclası fevralın 17-nə təyin edilib.
Qeyd edək ki, Turalbəy Mehdiyevə AR Cinayət Məcəlləsinin 274-cü (dövlətə xəyanət), 281.3-cü (dövlət əleyhinə yönələn açıq çağırışlar, xarici təşkilatların və onların nümayəndələrinin tapşırığı ilə törədildikdə) və 283.1-ci (milli, irqi, sosial və ya dini nifrət və düşmənçiliyin salınması, aşkar surətdə, o cümlədən mediadan istifadə olunmaqla törədildikdə) maddələri ilə yekun ittiham elan olunub.

Начался суд по делу обвиняемого в госизмене
Состоялось подготовительное заседание по уголовному делу, расследованному Службой государственной безопасности Азербайджана, в отношении Туралбея Мехдиева, обвиняемого в государственной измене по заданию иностранных организаций.
Как сообщает Oxu.Az, на заседании в Бакинском суде по тяжким преступлениям под председательством судьи Фирдовси Алиева были уточнены анкетные данные обвиняемого и принято решение о передаче дела на судебное рассмотрение.
Следующее заседание назначено на 17 февраля.
Отметим, что Т.Мехдиеву предъявлено обвинение по статьям 274 (государственная измена), 281.3 (открытые призывы против государства, совершённые по заданию иностранных организаций и их представителей) и 283.1 (разжигание национальной, расовой, социальной или религиозной ненависти и вражды, совершённое открыто, в том числе с использованием средств массовой информации) Уголовного кодекса АР.скачать dle 11.3