09.02.2026 18:10 1 035
Qeyd olunub ki, Prezident İlham Əliyevin yeni "Əmək pensiyalarının indeksləşdirilməsi haqqında" Sərəncamı pensiyaçıların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi, pensiyaların artırılması istiqamətində növbəti mühüm irəliləyişə imkan yaradır.
Sərəncamla ƏƏSMN tərəfindən 2026-ci il yanvarın 1-dək təyin edilmiş bütün pensiyalar Dövlət Statistika Komitəsinin təqdim etdiyi məlumata əsasən, 2025-ci il üzrə orta aylıq əməkhaqqının illik artım göstəricisinə uyğun olaraq bu il yanvarın 1-dən 9.3 faiz indeksləşdirilməklə artırılır:
"Bu artım pensiyaçıların müraciətinə və sənəd təqdim etmələrinə ehtiyac olmadan, elektron sistem üzərindən avtomatik şəraitdə həyata keçirilir.
Pensiyalara yanvar ayı üzrə edilmiş artımlar fevral ayının pensiyası ilə birgə ödəniləcək. Yəni pensiyaçılar artıq fevral ayının pensiyasını yeni artımla, habelə yanvar ayının pensiyasına edilmiş artım məbləği ilə birgə alacaqlar.
Pensiyaların indeksləşdirilərək artırılması bütün pensiyaçılara (o cümlədən pensiyaçı olan hərbi qulluqçular, hüquq-mühafizə orqanları əməkdaşları və s.), yəni 1.1 milyon pensiyaçıya şamil olunur və bu artımlar üçün illik əlavə 640 milyon manat vəsait ayrılıb.
Dövlətimizin başçısının sərəncamı ilə sığortaolunanların fərdi hesablarında 2026-cı il yanvarın 1-dək qeydə alınmış pensiya kapitalları da istehlak qiymətləri indeksinin ötən il üzrə illik səviyyəsinə uyğun olaraq 5.6 faiz indeksləşdirilərək artırılır.
Hər ilin əvvəlində tətbiq edilən bu artım sosial sığorta sistemində iştirak edən şəxslərin pensiya kapitallarının yalnız onların əməkhaqlarından sosial sığorta ayırmaları hesabına deyil, dövlət tərəfindən də hər il indeksləşdirilərək artırıldığını göstərir".скачать dle 11.3

На сколько повысятся пенсии в Азербайджане?
Как сообщает Median.Az со ссылкой на пресс-службу Министерства труда и социальной защиты населения Азербайджана, новое распоряжение Президента Ильхама Алиева "Об индексации трудовых пенсий" направлено на укрепление социальной защиты пенсионеров и является очередным шагом к повышению пенсий.
Индексация касается всех пенсий, назначенных до 1 января 2026 года, и проводится автоматически на основании данных Государственного комитета статистики о среднемесячной заработной плате за 2025 год.
"Повышение пенсий не требует обращения или предоставления документов - оно будет проведено через электронную систему. Январские надбавки будут выплачены вместе с пенсией за февраль. То есть пенсионеры получат февральскую пенсию уже с учётом индексации за январь.
Индексация затрагивает всех пенсионеров, включая военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов - всего около 1.1 миллиона человек. На эти выплаты предусмотрено дополнительно 640 миллионов манатов.
Кроме того, индивидуальные пенсионные капиталы застрахованных лиц на 1 января 2026 года будут проиндексированы на 5.6% с учётом инфляции за 2025 год.
Каждое повышение в начале года показывает, что пенсионные накопления в системе социального страхования ежегодно индексируются не только за счёт отчислений с зарплаты, но и государством.скачать dle 11.3