Yanvar ayının pensiyaları niyə artımlar ilə ödənilmədi?
"Əmək pensiyaları haqqında" Qanuna əsasən, əmək pensiyalarının indeksləşdirilərək artırılması hər il yanvar ayına da şamil olunur. Artıq yanvar ayı üçün pensiyalar tam ödənilib.
Bu ay artımların verilməməsi nə ilə bağlıdır və artımlar nə zaman ödəniləcək?
Bununla bağlı iqtisadçı-deputat Vüqar Bayramov sosial şəbəkə hesabında paylaşım edib.
V.Bayramov qeyd edib ki, mövcud qanunvericiliyə əsasən, pensiyalar hər il yanvar ayında əvvəlki ildəki orta aylıq əməkhaqqında artım faizinə uyğun olaraq indeksasiya olunaraq artırılır:
"Hələlik dəqiq artım faizi bəlli olmasa da, artımlar məhz bu aydan hesablanır. 2025-ci ilin ilk 11 ayının yekunlarına əsasən, ölkə üzrə orta aylıq əməkhaqqı 9.3 faiz artıb. İllik yekunun isə 9.2 faiz olacağı gözlənilir. Dəqiq rəsmi göstərici isə Dövlət Statistika Komitəsi tərəfindən gələn ayın əvvəllərində elan ediləcək.
Pensiya artımları yanvarın 1-dən hesablanır, amma artımlar fevral ayında ikisi birlikdə ödəniləcək. Deməli, pensiyaçılar artımları gələn aydan etibarən alacaqlar. Amma yanvar ayı üçün hesablanmış artım da fevral ayının pensiya məbləğinə əlavə olunacaq".
"İndeksləşdirmə bütün növ əmək pensiyalarına şamil olunur. "Əmək pensiyaları haqqında" Qanunun 4-cü maddəsinə əsasən, əmək pensiyalarının üç növü təsbit olunub. Bunlar yaşa görə əmək pensiyası, əlilliyə görə əmək pensiyası və ailə başçısını itirməyə görə əmək pensiyasıdır. Deməli, vətəndaşımız növündən asılı olmayaraq əmək pensiyası alırsa, onun pensiya məbləğinə artım hesablanacaq", - deyə V.Bayramov bildirib.

Когда ждать прибавки к январским пенсиям?
По его словам, в соответствии с действующим законодательством пенсии ежегодно в январе индексируются и увеличиваются с учётом темпов роста среднемесячной заработной платы за предыдущий год:
"Точный процент повышения пока не определён, однако начисление надбавок начинается именно с января. По итогам первых 11 месяцев 2025 года среднемесячная заработная плата по стране выросла на 9.3%, а по итогам года ожидается рост на уровне 9.2%. Точный официальный показатель будет объявлен Государственным комитетом статистике Азербайджана в начале следующего месяца. Повышение пенсий рассчитывается с 1 января, однако выплаты с учётом индексации будут произведены в феврале - сразу за два месяца. Таким образом, пенсионеры получат повышенные выплаты начиная со следующего месяца, при этом надбавка, рассчитанная за январь, будет добавлена к февральской пенсии".
Депутат также подчеркнул, что индексация касается всех видов трудовых пенсий - по возрасту, инвалидности и по случаю потери кормильца. Это означает, что повышение будет применено независимо от вида получаемой пенсии.