Artırılmış pensiyaların veriləcəyi tarix açıqlandı
Hazırda pensiyalara edilmiş artımlarla bağlı müvafiq dəqiqləşdirmələr aparılır. Fevral ayının 13-dək bu işlərin yekunlaşdırılması və fevral ayının 14-dən etibarən fevral ayı üzrə pensiyaların maliyələşdirilməsinə başlanması nəzərdə tutulur.
Bunu oxu.az-ın sorğusuna cavabında Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin rəhbəri Elman Babayev bildirib:
“Bildiyiniz kimi, Azərbaycan Respublikasının prezidenti cənab İlham Əliyevin 09 fevral 2018-ci il tarixli “Əmək pensiyalarının sığorta hissəsinin indeksləşdirilməsi haqqında” Sərəncamına əsasən, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tərəfindən əmək pensiyalarının ümumi məbləği 2017-ci ilin orta aylıq nominal əməkhaqqının illik artım tempinə uyğun olaraq, 2018-ci il yanvarın 1-dən 5,7 faiz artırılıb.
Yanvar ayı üzrə pensiyalara edilmiş artım fevral ayının pensiyası ilə birgə ödəniləcək. Yəni pensiyaçılar fevral ayının pensiyalarını yanvar və fevral aylarındakı artımlarla birgə alacaqlar”.

В ближайшие дни пенсии выплатят с надбавкой
В настоящее время проводятся соответствующие уточнения по поводу повышения пенсий. С 13 февраля эти работы будут завершены, и с 14 февраля предусматривается начало финансирования пенсий.
Как передаёт Median.Az, об этом oxu.az сказал глава отдела по связям с общественностью министерства труда и социальной защиты населения Эльман Бабаев:
«Как известно, президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев 9 февраля 2018 года подписал распоряжение «Об индексировании страховой части трудовых пенсий».
Согласно распоряжению, министерство труда и социальной защиты населения с 1 января 2018 года повысило общую сумму трудовых пенсий на 5,7 % в соответствии с темпом годового роста средней номинальной заработной платы в 2017 году.
Пенсии за февраль будут выдаваться вместе с надбавкой за январь. То есть пенсионеры получат пенсии за февраль вместе с прибавкой за январь и февраль».