Qumar oyunlarını təşkil və təşviq edən 429 internet resursu bloklanıb - ETX-dən xəbərdarlıq
"Ötən il ərzində vətəndaşlardan, hüquqi şəxslərdən və dövlət qurumlarından daxil olan müraciətlər, eləcə də tərəfimizdən aparılan monitorinqlər əsasında qanunla qadağan edilən informasiyanın yerləşdirildiyi 429 internet resursuna məhkəmə qətnaməsi əsasında Azərbaycan Respublikası ərazisində giriş məhdudlaşdırılıb".
Bu barədə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Elektron Təhlükəsizlik Xidməti (ETX) məlumat yayıb.
Bildirilib ki, girişin məhdudlaşdırıldığı internet informasiya ehtiyatlarının 428-i qumar oyunlarının təşkilinə və həmin oyunlarda iştiraka təhrik edən məlumatların yayılması, biri isə əqli mülkiyyət hüquqlarını pozan məlumatların yerləşdirilməsi ilə bağlı olub.
ETX vətəndaşları və hüquqi şəxsləri internet mühitində qanunvericiliyin tələblərinə əməl etməyə, eləcə də aşkarladıqları qanun pozuntuları ilə bağlı "1654" qaynar xətti, www.cert.az saytı və ya info@cert.az elektron poçt ünvanı vasitəsilə ETX-yə müraciət etməyə çağırır.скачать dle 11.3

В Азербайджане заблокировано 429 интернет-ресурсов
Как сообщает Median.Az со ссылкой на информацию Службы электронной безопасности (СЭБ) при Министерстве цифрового развития и транспорта Азербайджана, подавляющее большинство заблокированных ресурсов связано с незаконной деятельностью.
Согласно официальным данным, из 429 заблокированных интернет-ресурсов 428 распространяли информацию, побуждающую к организации и участию в азартных играх. Один ресурс был заблокирован за размещение материалов, нарушающих права интеллектуальной собственности.
Служба электронной безопасности призывает граждан и юридических лиц соблюдать требования законодательства в интернет-среде и сообщать о выявленных нарушениях закона на горячую линию 1654, через сайт www.cert.az или по электронной почте info@cert.az.