Venesuelanın yeni lideri ABŞ-ni tənqid etdi, Trampın adını isə çəkmədi
Venesuela prezidentinin səlahiyyətlərini icra edən Delsi Rodriges ABŞ-nin siyasətini tənqid edib və ölkənin suverenliyinin qorunmasına çağırıb.
Bu barədə "CNN" telekanalı məlumat verib.
"Bütün Venesuela təhlükə altındadır və buna görə də mən milli birliyə çağırıram ki, suverenliyi birinci yerə qoyaraq, diplomatik mübarizə aparaq", - deyə Rodriges bildirib.
O, ABŞ-nin hərəkətlərini qiymətləndirərkən "cinayətkar iqtisadi blokada", "iqtisadi müharibə" və "enerjidaşıyıcılarını ixrac edən ölkənin mühasirəyə alınmasına yönəlmiş dəniz blokadası" kimi ifadələrdən istifadə edib. Lakin buna baxmayaraq, D.Rodriges çıxışında bir dəfə də olsun birbaşa ABŞ Prezidenti Donald Trampdan bəhs etməyib, onun adını çəkməyib və sadəcə ümumiləşdirilmiş sözlərlə kifayətlənib.скачать dle 11.3

Новая глава Венесуэлы раскритиковала США и выступила с призывом, не упомянув Трампа
Исполняющая обязанности президента Венесуэлы Дельси Родригес раскритиковала политику США и заявила о необходимости защиты суверенитета страны.
Ее слова передает CNN.
"Вся Венесуэла находится под угрозой, и поэтому я призываю к национальному единству, чтобы, ставя суверенитет на первое место, мы вели дипломатическую борьбу", - сказала она.
В частности, Родригес, описывая действия Соединенных Штатов, упоминала такие определения как "преступная экономическая блокада", "экономическая война", "морская блокада, направленная на окружение страны-экспортера энергоносителей". Однако при этом за свою речь она ни разу напрямую не упомянула президента США Дональда Трампа, ограничившись обобщенными формулировками.скачать dle 11.3