DTX-dən ƏMƏLİYYAT: Naxçıvanda xarici ölkəyə casusluq edən şəxs SAXLANILDI
Xarici xüsusi xidmət orqanlarının Azərbaycan Respublikasının milli təhlükəsizliyinə yönələn kəşfiyyat-pozuculuq fəaliyyətinin aşkar edilərək qarşısının alınması istiqamətində Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən davam etdirilən əməliyyat-istintaq tədbirləri zamanı Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı, 1969-cu il təvəllüdlü Siyafət Heydər oğlu Fərzəliyevin dövlətə xəyanət etməsinə əsaslı şübhələr yaranıb.
Bu barədə Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti məlumat yayıb.
Araşdırmalarla müəyyən edilib ki, Naxçıvan Muxtar Respublikasının sakini Siyafət Fərzəliyev xarici ölkə ərazisində olarkən həmin dövlətin xüsusi xidmət orqanının nümayəndələri tərəfindən maddi maraq müqabilində məxfi əməkdaşlığa cəlb edilib, ölkəyə qayıtdıqdan sonra onların tapşırığı əsasında Naxçıvan şəhəri və Şahbuz rayonu ərazilərində yerləşən hərbi və digər strateji əhəmiyyətli obyektlərin videoçəkilişlərini apararaq xarici xüsusi xidmət orqanının nümayəndələrinə təqdim edib.
Həmçinin qeyd olunan şəxsin yaşadığı mənzilə baxış keçirilərkən oradan "Kalaşnikov" tipli avtomat silahının ayrı-ayrı hissələri aşkarlanaraq götürülüb.
Siyafət Fərzəliyev Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 228.1 (qanunsuz olaraq odlu silah, onun komplekt hissələrini, döyüş sursatı, partlayıcı maddələr və qurğular əldə etmə, başqasına vermə, satma, saxlama, daşıma və ya gəzdirmə) və 274-cü (dövlətə xəyanət) maddələri ilə məsuliyyətə cəlb olunaraq, məhkəmənin qərarı ilə barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilib.

СГБ задержала вооруженного человека, работавшего на иностранные спецслужбы
В ходе оперативно-следственных мероприятий, проводимых Службой государственной безопасности (СГБ) по выявлению и предотвращению разведывательно-подрывной деятельности иностранных спецслужб, направленной против национальной безопасности Азербайджанской Республики (АР), возникли обоснованные подозрения в государственной измене в отношении гражданина АР Фарзалиева Сияфата Гейдар оглу (1969 г.р.).
Как передает Median.Az со ссылкой на СГБ, следствием было установлено, что житель Нахчыванской Автономной Республики Сияфат Фарзалиев, находясь на территории иностранного государства, вступил в тайное сотрудничество за материальную выгоду с представителями спецслужб этого государства, а после возвращения в страну, сделав по их указанию видеосъемки военных и других стратегически важных объектов на территории города Нахчыван и Шахбузского района, передал представителям иностранных спецслужб.
Также в ходе обыска квартиры, где проживало упомянутое лицо, были обнаружены и изъяты отдельные части автомата Калашникова.
Фарзалиеву предъявлено обвинение по статьям 228.1 (незаконное приобретение, передача, продажа, хранение, транспортировка или ношение огнестрельного оружия, его компонентов, боеприпасов, взрывчатых веществ и устройств) и 274 (государственная измена) Уголовного кодекса АР, и решением суда в его отношении была избрана мера пресечения в виде ареста.
В настоящее время следственно-оперативные мероприятия по уголовному делу продолжаются.скачать dle 11.3