05.01.2026 19:24 675
Bildirilib ki, Xaçmaz rayon prokurorluğu və rayon polis şöbəsi əməkdaşlarının birgə fəaliyyəti nəticəsində 2023-cü ilin yanvar ayında itkin düşmüş Xaçmaz rayonu sakini, 1987-ci il təvəllüdlü Əmirəddin Əkbərovun qəsdən öldürülməsi müəyyən edilib.
İstintaq və əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində 1975-ci il təvəllüdlü Surəddin Həsənalıyevin aralarında yaranmış mübahisə zamanı Əmirəddin Əkbərovu odlu silahdan atəş açaraq qəsdən öldürməsi və cinayətin izlərini itirmək üçün meyiti basdırmasına əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Əmirəddin Əkbərovun meyitinin basdırıldığı yer müəyyən olunaraq prokuror-kriminalistin və ekspertin iştirakı ilə çıxarılıb, aidiyyəti üzrə müayinənin aparılması üçün ekspertizaya təqdim edilib.
Faktla bağlı Xaçmaz rayon prokurorluğunda Cinayət Məcəlləsinin 120.1-ci (qəsdən adam öldürmə) maddəsilə cinayət işi başlanıb.
Surəddin Həsənalıyev polis əməkdaşları tərəfindən saxlanılaraq istintaqa təhvil verilib və prokurorluq tərəfindən şübhəli şəxs qismində tutulub.

В Хачмазе раскрыто убийство мужчины, числившегося пропавшим без вести
В результате совместной деятельности сотрудников Хачмазской районной прокуратуры и районного отдела полиции установлено, что пропавший без вести в январе 2023 года житель Хачмазского района Амираддин Акберов (1987 г.р.) стал жертвой умышленного убийства.
Следствием установлены обоснованные подозрения в том, что в ходе возникшего конфликта Сураддин Гасаналиев (1975 г.р.) умышленно застрелил А. Акберова из огнестрельного оружия, а затем с целью сокрытия следов преступления закопал тело. Оно было эксгумировано для проведения дальнейших экспертиз.
По факту в Хачмазской районной прокуратуре возбуждено уголовное дело по статье 120.1 (умышленное убийство) УК.
С. Гасаналиев задержан сотрудниками полиции, передан следствию и арестован прокуратурой в качестве подозреваемого. Следственные и оперативно-поисковые мероприятия продолжаются.