Qanunsuz yolla dövlət sərhədini keçən Suriya vətəndaşı həbs edildi
İrandan Naxçıvan Muxtar Respublikasının Culfa rayonu ərazisinə qanunsuz yolla keçən Suriya Ərəb Respublikasının vətəndaşının məhkəmə prosesi baş tutub.
Hadisə oktyabrın 8-də baş verib.
Təqsirləndirilən şəxs izahatında bildirib ki, İraqın Ərbil şəhərinə köçsə də, orada iş tapıb işləyə bilmədiyi üçün İrana getmək qərarına gəlib. O, İrana qanunsuz yolla keçərkən şəxsiyyətini təsdiq edən sənədlərini itirib. Bir müddət İranda qaldıqdan sonra iş tapıb işləyə bilmədiyi üçün Azərbaycana gəlmək istəyib.
O, internetdə Azərbaycan haqqında araşdırma aparıb və ölkəyə yerüstü necə gəlmək olduğunu öyrənib. Oktyabrın 8-i səhər saatlarında dövlət sərhədinə gəlib. Bir neçə saat orada müşahidə apardıqdan sonra həmin tarixdə, dövlət sərhədində olan körpünün üzərində yük maşınlarının arası ilə İranla dövlət sərhədini qanunsuz yolla keçib. İran sərhədçisi arxasınca qışqırıb onu çağırsa da, ona fikir verməyib. Azərbaycan ərazisində körpünün üzərində yük avtomobillərinin arası ilə hərəkət edərkən sərhədçilər tərəfindən aşkar edilib.
Naxçıvan MR Culfa Rayon Məhkəməsinin qərarı ilə təqsirləndirilən şəxs Cinayət Məcəlləsinin 318.1-ci maddəsi ilə təqsirli bilinərək üç ay müddətinə azadlıqdan məhrumetmə cəzası təyin edilib.