Çayı üzərək Azərbaycana keçən İraq vətəndaşı həbs edilib
"Qaynarinfo"ya istinadla xəbər verir ki, 2004-cü ildə İraqın Ərbil şəhərində anadan olmuş Aqeel Hamadın (şərti) Cinayət Məcəlləsinin 318.1-ci maddəsi ilə təqsirləndirilməsinə dair cinayət işinə məhkəmədə baxılıb.
Məlum olub ki, Aqeel Hamad Dövlət Sərhəd Xidmətinin Sərhəd Qoşunlarının "N" saylı hərbi hissəsinin Astara rayonu, Züngüləş kəndində yerləşən 13-cü sərhəd zastavasının 6-cı sahəsindən piyada hərəkət etməklə, İrandan Azərbaycana qanunsuz olaraq keçib və həmin gün Dövlət Sərhəd Xidmətinin əməkdaşları tərəfindən saxlanılıb.
İraq vətəndaşı əvvəlcə işləmək üçün İrana gedib. Orada pul qazana bilmədiyindən Azərbaycana keçmək qərarına gəlib. Lakin quru sərhədlərinin bağlı olması, pasportunu itirməsi səbəbindən "Google Maps" tətbiqindən istifadə etməklə Astara çayını keçərək, Azərbaycana qeyri-qanuni yolla daxil olub.
Züngüləş kəndi ərazisində asfalt yola doğru hərəkət edən zaman Dövlət Sərhəd Xidmətinin əməkdaşları tərəfindən saxlanılıb. Məhkəmənin hökmü ilə o, Cinayət Məcəlləsinin 318.1-ci maddəsi ilə təqsirli bilinib və bir il azadlıqdan məhrum edilib.скачать dle 11.3

Вынесен приговор в отношении гражданина Ирака, незаконно пересёкшего границу Азербайджана
В суде завершилось рассмотрение уголовного дела в отношении гражданина Ирака Агееля Хамада (условное имя, 2004 г.р.), уроженца города Эрбиль.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Qaynarinfo, Агель Хамад пешком пересёк азербайджано-иранскую границу в районе 6-го участка 13-й пограничной заставы N-ской воинской части Пограничных войск Государственной пограничной службы (ГПС) Азербайджана, расположенной в селе Зунгюлеш Астаринского района. В тот же день он был задержан.
Выяснилось, что гражданин Ирака изначально приехал в Иран с целью трудоустройства, однако, не сумев заработать, решил перейти в Азербайджан. Поскольку сухопутные границы были закрыты, а паспорт утрачен, он, воспользовавшись приложением Google Maps, переплыл реку Астара и нелегально проник на территорию Азербайджана.
Продвигаясь в сторону асфальтированной дороги в селе Зунгюлеш, он был задержан сотрудниками ГПС. Решением суда А.Хамад признан виновным по статье 318.1 УК Азербайджана и приговорён к одному году лишения свободы.скачать dle 11.3