Prezident: "Azərbaycan TDT QHT-ləri üçün qarşılıqlı kommunikasiyanı gücləndirən layihələri dəstəkləməyə hazırdır"
24.11.2025 12:25 1 092
"Azərbaycan Türk Dövlətləri Təşkilatına (TDT) üzv ölkələrlə ikitərəfli və çoxtərəfli əsasda QHT-lər üçün tarix, mədəniyyət, ekologiya, iqlim siyasəti və digər sahələrdə ortaq qrant müsabiqələri elan etməyə, qarşılıqlı kommunikasiyanı gücləndirən layihələri dəstəkləməyə hazırdır".
Azərbaycan Prezidenti bildirib ki, 2026-cı ildə 100 illiyi keçiriləcək Birinci Türkoloji Qurultayın türk xalqlarının mədəni inteqrasiyası məsələləri ilə bağlı yarımçıq qalmış işlərinin QHT-lərin yaxından iştirakı ilə müasir çağırışlara uyğun davam etdirilməsi də xüsusi aktuallıq kəsb edir.скачать dle 11.3

Ильхам Алиев: Азербайджан готов поддерживать проекты, укрепляющие взаимную коммуникацию между НПО ОТГ
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом говорится в обращении Президента Азербайджана Ильхама Алиева к участникам проходящего 24 ноября в Баку Форума солидарности неправительственных организаций стран-членов Организации тюркских государств.
В обращении главы государства отмечается, что особую актуальность представляет также продолжение в соответствии с современными вызовами и при активном участии НПО начатой Первым тюркологическим съездом, 100-летие которого будет отмечаться в 2026 году, работы, связанной с вопросами культурной интеграции тюркских народов.