Azərbaycandan Fransaya neft ixracı üç dəfə artıb
Cari ilin 10 ayı ərzində Azərbaycandan Fransaya 143 milyon dollar dəyərində 281 min tondan çox bitumlu süxurlardan alınan xam neft və onun məhsulları ixrac olunub.
Gömrük Komitəsinin hesabatına istinadən xəbər verir ki, ötən ilin eyni dövründə Fransaya 57 milyon 85 min dollar dəyərində 89 min 712.83 ton xam neft və neft məhsulları ixrac olunmuşdu. Bu isə o deməkdir ki, bu ilin göstəriciləri 2024-cü ilin müvafiq göstəricilərini dəyər ifadəsində 2.5 dəfə və ya 85.9 milyon dollar, həcm baxımından isə 3.1 dəfə və ya 191.3 min ton üstələyir.
Qeyd edək ki, hesabat dövründə Fransaya ümumilikdə 150 milyon 835.58 min dollar dəyərində mal ixrac edilib. 201 milyon 819.53 min dollar mal isə idxal olunub. Ötən ilin müvafiq dövründə isə göstəricilər olaraq belə olub: İxrac 64 milyon 312.35 min, idxal isə 199 milyon 405.06 min dollar.скачать dle 11.3

Азербайджан утроил объемы поставок нефти во Францию за 10 месяцев
За первые 10 месяцев текущего года из Азербайджана во Францию было экспортировано более 281 000 тонн сырой нефти и нефтепродуктов на сумму 143 млн долларов.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на отчёт Государственного таможенного комитета Азербайджана, за аналогичный период прошлого года во Францию экспортировалось 89 712 830 тонны сырой нефти и нефтепродуктов на сумму 57 085 000 долларов. Это означает, что показатели текущего года превышают соответствующие показатели 2024 года в стоимостном выражении в 2.5 раза, или на 85.9 млн долларов, а по объему - в 3.1 раза, или на 191 300 тонн.
Отметим, что за отчётный период во Францию было экспортировано товаров на общую сумму 150 835 580 долларов США, а импорт составил 201 819 530 долларов. За аналогичный период прошлого года экспорт составил 64 312 350 долларов США, импорт - 199 405 060 долларов США.скачать dle 11.3