Xalq artisti Roza Cəlilova vəfat etdi (Yenilənib)
"Noyabrın 19-u, saat 04:30-da Respublika Təcili və Təxirəsalınmaz Tibbi Yardım Mərkəzinə Səbail rayonu ərazisindən çağırış qeydə alınıb".
Bu məlumatı Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyindən (TƏBİB) oxu.az-ın sorğusuna cavab olaraq verib.
Qeyd olunub ki, çağırış ünvana təcili tibbi yardım briqadası cəlb olunub.
"Təcili tibbi yardım briqadası tərəfindən Xalq artisti Roza Cəlilovanın həkiməqədər ölüm faktı qeydə alınıb", - deyə məlumatda vurğulanıb.
Xalq artisti, 97 yaşlı rəqqasə Roza Cəlilova vəfat edib.
Bakupost.az-a istinadən xəbər verir ki, sənətkar yaşadığı mənzildə - Bakının Səbail rayonunda T.Elçin küçəsi, 5 ünvanında dünyasını dəyişib.
Qeyd edək ki, Roza Cəlilova 17 may 1929-cu ildə Qubada anadan olub. 1947-ci ildə Bakı Xoreoqrafiya məktəbini bitirib. İki il M.F.Axundov adına Opera və Balet Teatrının balet truppasında çalışıb. 1949-cu ildə M.Maqomaev adına Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasının Mahnı və Rəqs Ansamblına keçib. 1965-ci ilə qədər ansamblın rəqs qrupunda solist kimi fəaliyyətini davam etdirib, 1965-1975-ci illərdə isə qrupa rəhbərlik edib.
Rəqqasə uzun illər xoreoqraf kimi də fəaliyyət göstərib. O, 1989-cu ildə yaratdığı "Gülüstan" Mahnı və Rəqs Ansamblı ilə populyarlaşaraq xarici ölkələrdən ardıcıl dəvətlər almağa başlayıb.
Onun repertuarında Azərbaycanın milli rəqsləri ilə bərabər bərabər ərəb, fars, hind və bir sıra başqa xalqların rəqsləri də böyük yer tutub.
Ümumdünya festivallarının və beynəlxalq müsabiqələrin laureatı olan Roza Cəlilova "Gülüstan" ansamblı ilə bərabər Bakı Dövlət Universiteti nəzdində olan "Sevinc" rəqs ansamblına da rəhbərlik edib.

Скончалась Народная артистка Азербайджана Роза Джалилова (Обновлено)
19 ноября в 04:30 в Республиканский центр скорой и неотложной медицинской помощи поступил вызов из Сабаильского района Баку.
Как сообщили Oxu.Az в ответ на запрос в Объединении по управлению медицинскими территориальными подразделениями (TƏBİB), по указанному адресу была направлена бригада скорой медпомощи.
"Медики констатировали смерть Народной артистки Азербайджана Розы Джалиловой", - отмечается в информации.
Скончалась Народная артистка Азербайджана, 97-летняя танцовщица Роза Джалилова.
Как сообщает bakupost.az, деятель искусства ушла из жизни в собственной квартире.
Роза Джалилова родилась 17 мая 1929 года в Губе. В 1947 году окончила с отличием классическое отделение Бакинского хореографического училища. Два года работала в балетной труппе Азербайджанского театра оперы и балета имени М.Ф.Ахундова.
В 1949 году перешла в Ансамбль песни и танца Азербайджанской государственной филармонии, созданный Узеиром Гаджибековым. С 1965 по 1975 год руководила танцевальной группой данного ансамбля.
Наряду с национальными танцами в её репертуаре были арабские, персидские, индийские танцы и танцы других народов мира. Много лет работала хореографом. В 1989 году ею создан ансамбль песни и танца "Гюлистан".
Более 30 лет Роза Джалилова представляла Азербайджан на многих международных фестивалях, которые проходили в Канаде, Китае, США, Турции, Ираке, Эфиопии, Марокко.
17 сентября 2007 года была удостоена звания Народной артистки Азербайджана, в 2019-м - ордена "Шохрат". С 2002 года получала персональную пенсию Президента.