Leyla Əliyeva Mingəçevirdə ekoloji aksiyalarda iştirak edib - FOTO
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva Mingəçevirə səfəri çərçivəsində bir sıra ekoloji aksiyalarda iştirak edib.
xəbər verir ki, əvvəlcə Leyla Əliyevanın iştirakı ilə Mingəçevir su anbarına 25 min ədəd sazan balığı buraxılıb.
Aksiya su bioresurslarının bərpası, balıq ehtiyatlarının artırılması və su hövzələrinin ekoloji tarazlığının qorunmasına töhfə vermək məqsədi daşıyır.
Daha sonra Leyla Əliyeva Korçay Dövlət Təbiət Yasaqlığı ərazisində həyata keçirilən reintroduksiya prosesində iştirak edib. Yasaqlığa Şirvan Milli Parkının ərazisindən gətirilmiş 10 baş ceyran buraxılıb. Ceyranların Yasaqlıq ərazisinə köçürülməsində məqsəd mövcud ceyran populyasiyası arasında gen dözümlülüyünü artırmaq, müxtəlif xəstəliklərin qarşısını almaq və bu ərazidə daha sağlam ceyran nəslinin formalaşdırılmasıdır. Hazırda Korçay Dövlət Təbiət Yasaqlığında ceyranların sayı 810 baş təşkil edir.
Səfər proqramı çərçivəsində həmçinin Mingəçevir şəhərində ağacəkmə aksiyası təşkil olunub. Aksiyada Leyla Əliyevanın iştirakı ilə 100 nəfər könüllü tərəfindən Eldar şamı və sərvdən ibarət 200 ağac əkilib. Eldar şamı və sərv quraqlığa davamlı, regionun torpaq-iqlim şəraitinə uyğun ağac növləri kimi ətraf mühitin mühafizəsi və yaşıllıq zolağının genişləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Qeyd edək ki, sözügedən ekoloji aksiyalar IDEA İctimai Birliyi tərəfindən Azərbaycanda ətraf-mühitin mühafizəsi və biomüxtəlifliyin qorunması istiqamətində mütəmadi olaraq görülən işlərin tərkib hissəsidir.

Лейла Алиева приняла участие в экоакциях в Мингячевире - ФОТО
Сначала при участии Лейлы Алиевой в Мингячевирское водохранилище было выпущено 25 тысяч мальков сазана.
Данная акция направлена на восстановление водных биоресурсов, увеличение рыбных запасов и сохранение экологического баланса водоемов.
Затем Лейла Алиева участвовала в процессе реинтродукции на территории Государственного природного заказника Кёрчай. В заказник были выпущены 10 джейранов, доставленных с территории Ширванского национального парка. Целью переселения джейранов является повышение генетической устойчивости существующей популяции, предотвращение различных заболеваний и формирование здорового поколения джейранов на этой территории. В настоящее время численность джейранов в Государственном природном заказнике Кёрчай составляет 810 особей.
В рамках программы визита также была организована акция по посадке деревьев в городе Мингячевир. В акции при участии Лейлы Алиевой 100 волонтеров посадили 200 саженцев эльдарской сосны и кипариса. Эльдарская сосна и кипарис, как засухоустойчивые виды деревьев, соответствующие почвенно-климатическим условиям региона, имеют важное значение для охраны окружающей среды и расширения зеленой зоны.
Следует отметить, что указанные экологические акции являются составной частью работы, регулярно проводимой Общественным объединением IDEA по охране окружающей среды и сохранению биоразнообразия в Азербайджане.