Bişkekdə əyləncə məkanlarının fəaliyyəti məhdudlaşdırılıb
Bişkek meriyası Qırğızıstanın "Sükut haqqında" qanununun icrası çərçivəsində paytaxtda bütün əyləncə obyektlərinin fəaliyyətinin yerli vaxtla saat 22:00-a qədər məhdudlaşdırıldığını açıqlayıb.
Report Qırğızıstan KİV-ə istinadən xəbər verir ki, yeni göstərişə əsasən, kafe, restoran, bar, klub, banket zalları və digər müəssisələrin rəhbərlərinə bütün bayram və mədəni-əyləncə tədbirlərinin keçirilməsini dayandırmaq və obyektlərin fəaliyyətini göstərilən vaxtdan gec olmayaraq başa çatdırmaq tapşırılıb.
Bundan əlavə, saat 22:00-dan sonra bütün enerji tutumlu cihazların, o cümlədən elektrik plitələrinin, qızdırıcıların və sobaların söndürülməsi tələb olunur. Yüksək səsli musiqi və parlaq işıqlandırma ilə tədbirlərin keçirilməsi də qadağandır.
Elektrik generatorlarından yalnız yaşayış binalarından uzaqda yerləşən obyektlərdə, qanunun tələblərinə riayət olunmaqla istifadə edilməsinə icazə verilir.
Rayon administrasiyaları və bələdiyyə müfəttişliyi birlikdə bu göstərişin icrasına nəzarət edəcək və mütəmadi reydlər keçirəcəklər.скачать dle 11.3

В Бишкеке ограничили работу развлекательных заведений
Мэрия Бишкека сообщила об ограничении работы всех развлекательных объектов в столице до 22:00 по местному времени в рамках исполнения закона Кыргызстана "О тишине".
Как передает report, об этом сообщают кыргызские СМИ.
Согласно новому распоряжению, руководителям кафе, ресторанов, баров, клубов, банкетных залов и других заведений предписано прекращать проведение всех торжественных и культурно-развлекательных мероприятий, а также завершать работу объектов не позднее указанного времени.
Кроме того, после 22:00 необходимо выключать все энергоемкие приборы, включая электрические плиты, обогреватели и печи. Также запрещаются мероприятия с громкой музыкой и ярким освещением.
Разрешено использование электрогенераторов только для объектов, удаленных от жилых домов, при соблюдении требований закона.
Районные администрации совместно с муниципальной инспекцией будут контролировать соблюдение распоряжения и проводить регулярные рейды.