Venesuelada kütləvi səfərbərlik elan edilib
Venesuela hökuməti hərbçilərin kütləvi səfərbərliyini elan edib. Hökumətin qərarı ABŞ-nin Karib dənizi regionuna qoşun göndərməsinə cavab olub.
Bu barədə məlumatı CNN yayıb.
Venesuelanın müdafiə naziri Vladimir Padrino Lopes bildirib ki, bu addım ABŞ-dən gələn imperialist təhdidə cavabdır. Müdafiə Nazirliyi ehtiyatda olan mülki şəxslərdən ibarət Bolivar milisinin iştirakı ilə təlimlərin başlandığını elan edib.
Bildirilir ki, ABŞ-nin ən böyük "USS Gerald R. Ford" aviadaşıyıcısı Latın Amerikası və Karib hövzəsini əhatə edən Cənub Komandanlığının məsuliyyət zonasına daxil olaraq, ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələrinin USSOUTHCOM məsuliyyət zonasında yerləşən digər səkkiz gəmisinə qoşulub.
Daha əvvəl Pentaqon bəyan etmişdi ki, aviadaşıyıcı və onun zərbə dəstəsi narkotiklərə qarşı mübarizə səylərini dəstəkləmək üçün regiona yollanacaq.скачать dle 11.3

В Венесуэле объявлена массовая мобилизация
Помимо этого, Минобороны объявило о начале учений, в которых примет участие Боливарианская милиция - резервные силы, состоящие из гражданских лиц.
Крупнейший американский авианосец USS Gerald R. Ford ранее вошел в зону ответственности Южного командования, которая охватывает Латинскую Америку и Карибский бассейн, и присоединился к восьми другим кораблям ВМС США в зоне ответственности USSOUTHCOM.
До этого в Пентагоне заявили, что авианосец и его ударная группа отправятся в регион для поддержки того, что Минобороны страны назвало усилиями по борьбе с наркотиками.