“Chevron” Venesueladan neft tədarükünü dayandırıb
Amerika şirkəti “Chevron” Vaşinqtonun birtərəfli sanksiyaları səbəbindən ABŞ-yə tədarük üçün nəzərdə tutulmuş nefti tankerlərdən boşaltmağa məcbur olub.
Bu barədə Bolivar respublikasının icraçı vitse-prezidenti, karbohidrogen naziri Delsi Rodriges teleqram kanalında yazıb.
“Chevron” ABŞ hökuməti tərəfindən başladılan iqtisadi müharibə və tətbiq edilmiş sanksiyalar səbəbindən Venesuelaya karbohidrogen xammalı tədarükü üçün ödəniş etmək mümkün olmadığından nefti Venesuelanın neft və qaz şirkəti “Peroleros de Venezuela”ya qaytarıb”, – o qeyd edib.
Rodrigesin sözlərinə görə, “bu neft beynəlxalq bazara daxil olacaq” və PDVSA transmilli şirkətlərlə müqavilələrin şərtlərinə əməl edəcək.
İcraçı vitse-prezident ABŞ-nin respublikaya “işləməyə və inkişaf etməyə mane olmayacağına və Venesuelanın qalib gələcəyinə” əminliyini ifadə edib.
2015-ci ildən bəri ABŞ və onun müttəfiqləri Venesuelaya qarşı 930-dan çox birtərəfli məhdudlaşdırıcı tədbir tətbiq ediblər. Venesuela iqtisadiyyatına ən böyük zərəri 2019-cu ildə (Donald Trampın ilk prezidentliyi dövründə) PDVSA-ya qarşı tətbiq edilən sanksiyalar vurur. Bu il fevralın 26-da Tramp Amerika neft şirkətlərinə respublikada işləmək imkanı verən sanksiya rejimindən istisnalara son qoymaq qərarını elan edib. “Chevron” Venesuelada neft hasilatı üçün lisenziyadan məhrum edilib və mayın 27-də fəaliyyətini dayandırmalıdır. Mart ayının sonunda bütün xarici şirkətlər üçün Amerika lisenziyaları ləğv edilib.скачать dle 11.3

Chevron прекратила поставки нефти из Венесуэлы
Американская компания Chevron из-за односторонних санкций Вашингтона вынуждена выгрузить из танкеров нефть, предназначавшуюся для поставки в США.
Об этом в своем Telegram-канале написала исполнительный вице-президент боливарианской республики, министр углеводородов Делси Родригес.
"Chevron вернула венесуэльской нефтегазовой компании Peroleros de Venezuela (PDVSA) нефть в связи с экономической войной, развязанной правительством США, и невозможностью оплаты Венесуэле поставок углеводородного сырья из-за наложенных санкций", - отметила она.
По словам Родригес, "эта нефть поступит на международный рынок" и PDVSA будет соблюдать условия контрактов с транснациональными компаниями.
Исполнительный вице-президент выразила уверенность, что США не помешают республике "работать и развиваться и Венесуэла победит".
С 2015 года США и их союзники ввели против Венесуэлы более 930 односторонних ограничительных мер. Наибольший ущерб венесуэльской экономике наносят санкции, введенные в 2019 году (первое президентство Дональда Трампа) против PDVSA. 26 февраля 2025 года Трамп объявил о решении отменить исключения из санкционного режима, которые предоставляли американским нефтяным компаниям возможность работать в республике. Chevron была лишена лицензии на добычу нефти в Венесуэле и должна прекратить работу 27 мая. В конце марта отменены американские лицензии для всех иностранных компаний.скачать dle 11.3