Bəzi məhsulların satışında ƏDV ticarət əlavəsindən hesablanan verginin məbləği hesab ediləcək
2027-ci il yanvarın 1-dək müddətində kənd təsərrüfatı məhsullarının (yerli və xarici mənşəli - xarici mənşəli balıq məhsulları istisna olmaqla) topdan və pərakəndə satışı zamanı ƏDV ticarət əlavəsindən hesablanan verginin məbləği hesab ediləcək.
xəbər verir ki, bu məsələ Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin bugünkü iclasında müzakirə olunan Vergi Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Məlumat üçün bildirək ki, mövcud qanunvericiliyə əsasən, Azərbaycan Respublikası ərazisində istehsal olunan kənd təsərrüfatı məhsullarının pərakəndə satışı zamanı ƏDV ticarət əlavəsindən hesablanan verginin məbləğidir.
2022-ci il yanvarın 1-dən 5 il müddətində kənd təsərrüfatı məhsullarının (yerli və xarici mənşəli) topdan və pərakəndə satışı zamanı ƏDV ticarət əlavəsindən hesablanan verginin məbləği hesab edilir.скачать dle 11.3

До 1 января 2027 года НДС при оптовой и розничной реализации сельскохозяйственной продукции (местного и иностранного происхождения - за исключением рыбной продукции иностранного происхождения) будет исчисляться в размере налога, исчисленного из торговой надбавки.
Как сообщает Median.Az, этот вопрос нашел отражение в законопроекте о внесении изменений в Налоговый кодекс, который обсуждался сегодня на заседании комитетов Милли Меджлиса по экономической политике, а также промышленности и предпринимательству.
Отметим, что согласно действующему законодательству, при розничной продаже сельскохозяйственной продукции, произведенной на территории Азербайджанской Республики, НДС является суммой налога, исчисляемой с торговой надбавки.
С 1 января 2022 года НДС при оптовой и розничной продаже сельскохозяйственной продукции (местного и иностранного происхождения) в течение 5 лет исчисляется в размере налога, исчисленного из торговой надбавки.