"Nömrə adından çıxarılır, amma xəbərin yoxdur" - Mobil operatorlardan açıqlama (Video)
Son zamanlar mobil operatorlarla bağlı şikayətlərin sayı artıb. Belə şikayətlərdən biri də 6 ay istifadə olunmadığı üçün nömrələrin xəbərdarlıq edilmədən bağlanması və abonentin adından çıxarılmasıdır.
Bu isə istifadəçinin şəxsi həyatına birbaşa müdaxilə kimi qiymətləndirilir. Çünki vətəndaş həmin nömrə ilə sosial şəbəkələrə, bank tətbiqlərinə, müxtəlif onlayn xidmətlərə və "Face ID" tipli proqramlara qeydiyyatdan keçir. Nömrə sahibinin adından çıxarılsa belə, həmin xidmətlərdə aktiv qalır və bu vəziyyət ciddi təhlükə yaradır.
Baku TV mövzu ilə əlaqədar paytaxt sakinləri arasında sorğu keçirib. Vətəndaşlar sözügedən problemlə bağlı narazılıqlarını bildiriblər.
"Mənim şəxsi məlumatımı başqası niyə görməlidir?! Əvvəlcədən SMS vasitəsilə xəbər verilməlidir ki, tədbir görmək mümkün olsun", - deyə sakin söyləyib.
Məsələyə bir neçə mobil operator tərəfindən münasibət bildirilib.
Qeyd edilib ki, cihazın özündə yerləşən istifadəçi hesablarının idarə olunması, təhlükəsizlik parametrləri və saxlanılması operatorun məsuliyyətinə daxil deyil. Tətbiqlərdən istifadə zamanı yaranan risklər və hesab təhlükəsizliyi ilə bağlı məsələlərə görə istifadəçilər müvafiq platformaların proqram təminatçılarına müraciət etməlidirlər.
Digər bir mobil operatordan isə deyilib ki, mobil rabitə xidmətlərinin göstərilməsi ilə bağlı şirkət və abunəçi ilə bağlanan müqavilə şərtlərinə fakturasız xətt sistemində olan nömrələrdə abunəçi 180 gün ərzində ödəniş etmədiyi və ya müvafiq tarif üçün xidmət haqqı ödənilmədiyi təqdirdə, nömrə müddəti bitmiş nömrə statusuna keçir və ikitərəfli bağlanır. Bu tarixdən etibarən, növbəti 90 gün ərzində sözügedən nömrə son rəsmi sahibi adına bərpa edilməzsə, yenidən satışa çıxarıla bilər. Ödəniş edilmədiyi təqdirdə nömrənin xəttinin bağlanacağı haqqında abunəçilər tərəfimizdən bir neçə dəfə məlumatlandırılır.

Отключение неактивных номеров: личные данные пользователей под угрозой?
В последнее время значительно увеличилось количество жалоб на мобильных операторов. Одна из основных претензий касается блокировки и изъятия номеров у абонентов после шести месяцев неактивности без предварительного уведомления.
Данная практика рассматривается как прямое вмешательство в личную жизнь граждан. Ведь пользователи регистрируют эти номера в социальных сетях, банковских приложениях, различных онлайн-сервисах и программах типа Face ID. Даже после изъятия номера у владельца, он остается активным в этих сервисах, что создает серьезную угрозу безопасности личных данных.
Baku TV провел опрос среди жителей столицы по этому вопросу. Граждане выразили свое недовольство данной проблемой.
"Почему кто-то другой должен получить доступ к моей личной информации?! Операторы должны заранее уведомлять через SMS, чтобы можно было принять меры", - заявил один из опрошенных жителей.
По данному вопросу высказались представители нескольких мобильных операторов.
Отмечено, что управление пользовательскими аккаунтами, параметры безопасности и хранение информации на самом устройстве не входят в зону ответственности оператора. По вопросам рисков при использовании приложений и безопасности аккаунтов пользователи должны обращаться к разработчикам соответствующих программных платформ.