Ermənistanın əsirliyində olmuş zərərçəkmiş: "Ruletka" oynayıb kamera yoldaşımı qətlə yetirdilər"
Oktyabrın 23-də Bakı Hərbi Məhkəməsində Ermənistan Respublikası vətəndaşlarının ittiham olunduğu cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi ifadələrin elan olunması ilə davam etdirilir.
Məhkəmə iclasında üzrlü səbəbdən iştirak edə bilməyən və bununla bağlı məhkəməyə müraciət etmiş zərərçəkmiş şəxslərin ifadələri elan olunub.
Zərərçəkmiş şəxs qismində dindirilmiş Azad Kamal oğlu Tahirovun elan olunan ifadəsinə əsasən, o, Ermənistanın əsirliyində olarkən Maksim adlı polis əməkdaşının avtomat silahın uc hissəsi ilə onun ağzından möhkəm zərbə vurması nəticəsində dişinin biri qırılıb. Habelə Maksim yanılı vəziyyətdə olan siqareti onun boynuna basmaqla söndürüb. Eyni zamanda, Maksim barabanlı tapançaya bir güllə qoyub fırlatmaqla onunla əsir yoldaşları arasında "ruletka" oyunu oynayıb. Yəni, tapançanı növbə ilə əvvəl onun, sonra Şahlar Qurbanovun başına dirəyərək tətiyi çəkib. İki halda atəş açılmayıb. Lakin Tağı Bayramovun başına tutub tətiyi çəkdikdə isə açılmış atəş nəticəsində sonuncu yerindəcə ölüb. Qətlə yetirilmiş Tağı Bayramovun meyitini Ermənistan hərbçilərinin tələbi ilə çayın kənarına aparıb orada basdırıblar.
Telman Bəbir oğlu Zeynalovun elan olunan ifadəsinə əsasən, o, digər iş yoldaşları ilə birlikdə Cəbrayıl rayonunun Mehdili kəndində açıq sahədə minatəmizləmə əməliyyatını həyata keçirərkən piyada əleyhinə minanın partlaması nəticəsində xəsarət alıb.
Növbəti ifadə Bəhruz Tapdıq oğlu Nəsirova aid olub. Onun elan olunan ifadəsinə əsasən, iş yoldaşları ilə birlikdə Cəbrayıl rayonunun Mehdili kəndi ərazisində işğal dövründə Ermənistan tərəfindən əvvəlcədən məqsədli şəkildə basdırılmış minaların təmizlənməsi əməliyyatını icra edərkən mina partlayışı nəticəsində xəsarət alıb.

23 октября в Бакинском военном суде продолжается оглашение показаний обвиняемых по уголовному делу в отношении граждан Республики Армения.
Зачитаны показания обратившихся в суд потерпевших, не присутствовавших на судебном заседании по уважительной причине.
Согласно заслушанному показанию Азада Кямал оглу Таирова, допрошенного в качестве потерпевшего, один его зуб был выбит в результате сильного удара прикладом автоматического оружия, нанесенного сотрудником правоохранительных органов по имени Максим во время нахождения в армянском плену. Максим тушил зажженную сигарету, прижимая ее к его шее. Также Максим играл в "рулетку" с товарищами Азада Таирова по плену, вставив патрон в барабан пистолета и стреляя из него. То есть, они приставили пистолет по очередности сначала к его голове, затем к голове Шахлара Гурбанова и нажимали на курок. В обоих случаях выстрелов не было. Но, когда они приставили пистолет к голове Таги Байрамова и нажали на курок, он был убит. Тело убитого Т.Байрамова по требованию армянских военных было вывезено к реке и там захоронено.
Согласно заслушанному показанию Тельмана Бабир оглу Зейналова, он получил ранение в результате разрыва противопехотной мины во время проведения разминирования на открытой местности в селе Мехдили Джебраильского района вместе с коллегами.
Следующее показание относится к Бахрузу Тапдыг оглу Насирову. Согласно ему, он получил ранение во время проведения вместе с коллегами операции по разминированию в селе Мехдили Джебраильского района в результате разрыва мины, преднамеренно установленной армянами во время оккупации.
Отметим, что продолжается судебный процесс над гражданами Республики Армения, обвиняемыми в совершении преступлений против мира и человечности, военных преступлений, подготовке и ведении агрессивной войны, геноциде, нарушении законов и обычаев войны, а также в терроризме, финансировании терроризма, насильственном захвате и удержании власти и многочисленных других преступлениях.