1990-cı ildə Azərbaycanın Ermənistandan atəşə tutulması ilə bağlı sənədlər elan edilib
Bakı Hərbi Məhkəməsində sentyabrın 11-də Ermənistan Respublikası vətəndaşlarının ittiham olunduğu cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi sənədlərin elan olunması ilə davam etdirilir.
Elan edilən sənədlərdən biri 1990-cı il martın 24-də Sədərəyə Ermənistanın Ararat rayonunun Yerasx kəndi tərəfdən 2 ədəd raket atılması faktı ilə bağlı olub.
Həmin vaxt raketlərdən biri havada yanıb, digəri isə Sədərək sakini Qasımov İsmayıl Bayram oğlunun həyətindən bir qədər aralıda yerə düşərək partlayıb.
Növbəti sənədlər Şahbuz rayonunun Şada kəndində 6 nəfərin xəsarət alması, Tovuz rayonunun Qışlaq və digər kəndlərin atəşə tutulması faktları ilə bağlı olub. İstintaqla müəyyən edilib ki, Ermənistanın Şəmşəddin rayonundan 1990-cı il martın 27-də saat 17:00 radələrindən başlayaraq saat 00:00-dək Tovuz rayonunun Qışlaq, Yuxarı Hacallı, Əlibəyli kəndləri odlu silahlarla güclü atəşə tutulub. Hadisə zamanı mülki əhali arasında xəsarət alanlar olub.
Bundan başqa, Vəli Zeynalovun öldürülməsi faktı üzrə sənəd də elan edilib. Bildirilib ki, 1990-cı il martın 27-28-də Ermənistandan müxtəlif kalibrli silahlarla Babək rayonunun Gərməçataq kəndinə hücum edilərək 10 ev yandırılıb, Naxçıvan Vilayət Komitəsinin Dövlət hüquq şöbəsinin müdiri Zeynalov Vəli Məmməd oğlu avtomat silahla qətlə yetirilib.
Elan olunan digər sənədə əsasən, 1990-cı il iyulun 11-də Bərdə-İstisu yolunun 93-cü kilometrində Ağdərə rayonunun Qozlukörpü kəndi yaxınlığında 16 ədəd avtomobilin daxil olduğu karvanın avtomat silahlardan atəşə tutulması nəticəsində 3 nəfərin ölüb, 22 nəfər yaralanıb.

На суде раскрыты новые факты обстрелов армянами азербайджанских сел в 1990 году
В Бакинском военном суде проходит очередное заседание по уголовному делу в отношении граждан Армении, обвиняемых в военных преступлениях против Азербайджана.
На процессе были обнародован ряд документов.
Один из документов касается факта запуска двух ракет со стороны села Ерасх Араратского района Армении по Садараку 24 марта 1990 года. При этом одна из ракет попала недалеко от двора жителя Садарака Гасымова Исмаила Байрам оглу.
Следующие документы касались фактов получения травм 6 жителей села Шада Шахбузского района, обстрела села Гышлаг Товузского района и других сел. Следствием установлено, что 27 марта 1990 года с 17:00 до 00:00 из Шамшаддинского района Армении велся интенсивный обстрел из огнестрельного оружия сел Гышлаг, Юхары Гаджаллы, Алибейли Товузского района. Во время инцидента были пострадавшие среди гражданского населения.
Кроме того, был обнародован документ по факту убийства Вели Зейналова. Сообщается, что 27-28 марта 1990 года из Армении было совершено нападение на село Гармачатаг Бабекского района с применением оружия различного калибра, в результате чего было сожжено 10 домов, а заведующий отделом государственного права Нахчыванского областного комитета Зейналов Вели Мамед оглу был убит из автоматического оружия.
Согласно другому документу, 11 июля 1990 года на 93-м километре дороги Барда-Истису вблизи села Гозлукёрпю Агдеринского района в результате обстрела из автоматического оружия каравана из 16 автомобилей, 3 человека погибли, 22 человека получили ранения.
Отметим, что продолжается суд над гражданами Республики Армения, обвиняемыми в совершении преступлений против мира и человечности, военных преступлений, в том числе в подготовке и ведении агрессивной войны, геноциде, нарушении законов и правил войны, а также в терроризме, финансировании терроризма, насильственном захвате власти, насильственном ее удержании и других многочисленных преступлениях в результате военной агрессии Армении.скачать dle 11.3