Doqquz ayda Qarabağda bərpa-quruculuq işlərinə 2.5 milyard manat xərclənib
Bu ilin yanvar-sentyabr aylarında işğaldan azad olunmuş ərazilərin yenidən qurulması və bərpası üçün dövlət büdcəsindən 2 milyard 567.5 milyon manat vəsait xərclənib.
Bu barədə məlumat Maliyyə Nazirliyinin 2025-ci ilin 9 ayı üzrə dövlət büdcəsinin icrasına dair hesabatında əks olunub.
Məlumata görə, vəsaitin əsas hissəsi - 2 milyard 234.8 milyon manat - infrastruktur layihələrinin həyata keçirilməsinə yönəldilib: Avtomobil yollarının layihələndirilməsi və tikintisinə 1 milyard 525.1 milyon, yeni yaşayış komplekslərinin tikintisinə 461.1 milyon, təhsil, səhiyyə, mədəniyyət və idman yönümlü sosial layihələrə 291.7 milyon, ərazilərin minalardan təmizlənməsinə 41 milyon manat sərf olunub.
Digər infrastruktur istiqamətləri üzrə də maliyyələşmə davam etdirilib: dəmiryolu xətlərinin tikintisinə 107.3 milyon, elektrik təchizatı işlərinə 48 milyon, su xətləri, kollektorlar və digər qurğulara 44.3 milyon, sənaye parkları və infrastrukturun yaradılmasına 27.7 milyon, geoloji kəşfiyyat işlərinə 7.1 milyon, Şuşa, Xankəndi və Laçında kanat yolunun tikintisinə 6.6 milyon, digər zəruri işlərə 7.6 milyon manat xərclənib.
Bundan əlavə, dövlət büdcəsinin digər xərc maddələri çərçivəsində nəqliyyat sektoruna 328.7 milyon manat, məskunlaşma və şəhərsalma-arxitektura işlərinə isə 4.7 milyon manat ayrılıb.скачать dle 11.3

За девять месяцев на восстановительно-строительные работы в Карабахе потрачено 2.5 млрд манатов
За январь-сентябрь 2025 года из государственного бюджета на реконструкцию и восстановление освобожденных от оккупации территорий было потрачено 2 млрд 567.5 млн манатов.
Данная информация отражена в отчете Министерства финансов об исполнении государственного бюджета за 9 месяцев 2025 года.
Согласно информации, основная часть средств - 2 млрд 234.8 млн манатов - направлена на реализацию инфраструктурных проектов: на проектирование и строительство автомобильных дорог - 1 млрд 525.1 млн, на строительство новых жилых комплексов - 461.1 млн, на социальные проекты образовательной, здравоохранительной, культурной и спортивной направленности - 291.7 млн, на разминирование территорий - 41 млн манатов.
Финансирование продолжилось и по другим инфраструктурным направлениям: на строительство железнодорожных линий - 107.3 млн, на электроснабжение - 48 млн, на водопроводы, коллекторы и другие сооружения - 44.3 млн, на создание промышленных парков и инфраструктуры - 27.7 млн, на геологоразведочные работы - 7.1 млн, на строительство канатной дороги в Шуше, Ханкенди и Лачыне - 6.6 млн, на другие необходимые работы - 7.6 млн манатов.
Кроме того, в рамках других расходных статей госбюджета на транспортный сектор выделено 328.7 млн манатов, а на работы по расселению и градостроительно-архитектурные работы - 4.7 млн манатов.скачать dle 11.3