Baş prokuror Kamran Əliyev Braziliyaya gedib
Braziliyanın Belem şəhərində keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə 30-cu Tərəflər Konfransı - COP30 çərçivəsində "Prokurorluq orqanlarının iqlim idarəçiliyində rolu" mövzusunda plenar iclas keçiriləcək.
Azərbaycan Respublikasının baş prokuroru Kamran Əliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti həmin tədbirdə iştirak məqsədilə Braziliyaya səfər edib.
Baş prokuror plenar iclasda çıxış edəcək, iqlim idarəçiliyində hüquq-mühafizə orqanlarının rolu və bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsi mövzusunda fikirlərini bölüşəcək.
Xatırladaq ki, Bakı şəhərində keçirilmiş COP29 çərçivəsində ilk dəfə Azərbaycanın Baş Prokurorluğunun təşəbbüsü ilə Azərbaycan Baş Prokurorluğu, BMT-nin Narkotiklər və Cinayətkarlıq üzrə İdarəsi (BMTNCİ) tərəfindən və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Daxili İşlər Nazirliyinin həmsədrliyi ilə Mavi zonada "İqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə hüquq-mühafizə orqanlarının səfərbər olunması" adlı yüksəksəviyyəli sessiya təşkil olunmuşdu.
COP30 çərçivəsində keçirilən hazırkı sessiya Bakıda keçirilmiş həmin tədbirin məntiqi davamı xarakteri daşıyır.скачать dle 11.3

Генпрокурор Кямран Алиев отправился в Бразилию
В городе Белен (Бразилия) в рамках 30-й Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата - COP30 состоится пленарное заседание на тему "Роль органов прокуратуры в управлении климатом".
Делегация во главе с генпрокурором Азербайджанской Республики (АР) Кямраном Алиевым отправилась в Бразилию для участия в этом мероприятии.
Генпрокурор выступит на пленарном заседании и поделится своими мыслями о роли правоохранительных органов в управлении климатом и об укреплении международного сотрудничества в этой области.
Напомним, что в рамках проведенного в Баку COP29 впервые по инициативе Генеральной прокуратуры АР была организована сессия высокого уровня под названием "Мобилизация правоохранительных органов в борьбе с изменением климата" Генпрокуратурой АР, Управлением ООН по наркотикам и преступности и при сопредседательстве Министерства внутренних дел Объединенных Арабских Эмиратов в Голубой зоне.
Нынешняя сессия, проводимая в рамках COP30, является логическим продолжением проведенного в Баку мероприятия.скачать dle 11.3