Baş prokuror: “Ekoloji problemlərin həlli istiqamətində Xəzəryanı dövlətlərin əməkdaşlığını dəstəkləyirik”
04.04.2024 12:28 1 521
“Ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, yaşıllıqların bərpası və artırılması, su ehtiyatlarından və dayanıqlı enerji mənbələrindən səmərəli istifadənin təmin edilməsi istiqamətində işlər aparılır”.
Bunu baş prokuror Kamran Əliyev Xəzəryanı dövlətlərin Baş Prokurorluqlarının rəhbər vəzifəli şəxslərinin “Xəzər Dənizinin Akvatoriyasında Ekoloji Hüquqpozmalar: Dəniz Mühitinin Qorunması üçün Prokurorluq Orqanlarının Strategiyaları” mövzusunda beştərəfli görüşü zamanı deyib.
O bildirib ki, ətraf mühit və ekoloji sahədə aparılan dövlət siyasətinin uğurlu nəticəsidir ki, cari ilin noyabr ayının 11-dən 24-dək ölkəmiz BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına - COP29-a Azərbaycan ev sahibliyi edəcək:
“Qürurverici haldır ki, bu mötəbər tədbir çərçivəsində ölkəmizin Baş Prokurorluğu tərəfindən iqlim fəaliyyətində hüquq mühafizə orqanlarının səfərbər edilməsinə həsr olunmuş sessiyanın təşkili planlaşdırılır.
Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu Xəzər dənizinin ekoloji problemlərinin həlli istiqamətində Xəzəryanı dövlətlərin əməkdaşlığını dəstəkləyir”.скачать dle 11.3

Генпрокурор: Мы поддерживаем сотрудничество прикаспийских государств для решения экологических проблем Каспия
04.04.2024 12:28 1 539
Проводится работа по оздоровлению окружающей среды, восстановлению и увеличению площади зеленых насаждений, обеспечению эффективного использования водных ресурсов и устойчивых источников энергии.
Об этом генеральный прокурор Азербайджана Кямран Алиев сказал, выступая на пятисторонней встрече руководящих должностных лиц генеральных прокуратур прикаспийских государств на тему "Экологические правонарушения в акватории Каспийского моря: стратегии органов прокуратуры по защите морской среды".
Он напомнил, что с 11 по 24 ноября этого года в Баку пройдет СОР29 (29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата), что является успешным результатом государственной политики, проводимой в сфере экологии и окружающей среды.
"Вызывает чувство гордости то, что в рамках этого престижного мероприятия Генеральная прокуратура Азербайджана планирует организовать сессию, посвященную мобилизации правоохранительных органов в борьбе с изменением климата. Генеральная прокуратура Азербайджана поддерживает сотрудничество прикаспийских государств по решению экологических проблем Каспийского моря", - добавил К.Алиев.скачать dle 11.3