Azərbaycan qadın məşğulluğu reytinqində 35 pillə irəliləyib
Azərbaycan qadınlar üçün məşğulluq imkanlarının yaradılmasına görə dünya miqyasında öz reytinqini 104-cü yerdən 69-cu yerə yüksəldib.
Bu barədə əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev Doha şəhərində İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına (İƏT) üzv dövlətlərin Əmək Nazirlərinin 6-cı Konfransı çərçivəsində keçirilən iclasda məlumat verib.
Bildirilib ki, Azərbaycanda qadınlar üçün məşğulluq imkanlarının artırılması sahəsində son illər mühüm irəliləyişlər əldə edilib. Sözügedən reytinq isə Dünya Bankının "Qadınlar, Biznes və Hüquq" hesabatında yer alıb.
Nazir son altı ildə Azərbaycanda beş sosial islahat paketinin icra edildiyini deyərək bildirib ki, işçi hüquqlarının qorunması və əməyin mühafizəsi ölkəmizdə əsas prioritetlər sırasındadır.
Azərbaycan Beynəlxalq Əmək Təşkilatının 59 Konvensiyasını, bir Protokolunu ratifikasiya edib və hazırda daha dörd Konvensiyanın da ratifikasiya imkanları nəzərdən keçirilir.скачать dle 11.3

Азербайджан поднялся на 35 позиций в мировом рейтинге женской занятости
Азербайджан улучшил свои позиции в мировом рейтинге по созданию возможностей трудоустройства для женщин, поднявшись со 104-го на 69-е место.
Об этом заявил министр труда и социальной защиты населения Азербайджана Анар Алиев на 6-й Конференции министров труда стран ОИС в Дохе.
По его словам, в последние годы в Азербайджане достигнут значительный прогресс в расширении занятости женщин. Рост отражен в отчете Всемирного банка "Женщины, бизнес и право" (Women, Business and the Law).
Министр подчеркнул, что за последние шесть лет в стране реализовано пять пакетов социальных реформ, направленных на защиту трудовых прав и обеспечение безопасных условий труда.
Азербайджан также ратифицировал 59 конвенций и один протокол Международной организации труда и рассматривает возможность ратификации еще четырех.скачать dle 11.3