Bakıda 50 qəpiyə limon satan kişinin hesabında bir milyon manat var - Video
Paytaxtın müxtəlif ərazilərində limon satmaqla məşğul olan Yevlax sakini, 61 yaşlı Zahid Hüseynov öz adının kiberdələduzluq sxemində istifadə edildiyini iddia edir. O, adına 1 milyon manata yaxın vəsaitin mənimsənildiyi bir hesabın açıldığını bildirir.
"Xəzər Xəbər"ə istinadən xəbər verir ki, Zahid Hüseynovun sözlərinə görə, bir neçə ay əvvəl Daşkəsən Rayon Polis Şöbəsindən zəng gəlib və o, yaşlı bir qadının bank kartından kiberdələduzluq yolu ilə pul mənimsəməkdə şübhəli bilinərək Daşkəsənə aparılıb.
Hadisədən sonra ciddi narahatlıq keçirən Zahid Hüseynov adına hər hansı bir hesabın açılıb-açılmadığını yoxlamaq üçün banklara müraciət edib. Lakin heç bir bank bu məlumatı təsdiq etməyib. Ehtimal olunur ki, sözügedən vəsait elektron pul kisəsi vasitəsilə yaradılmış hesabda olub.
Zahid Hüseynovun əsas istəyi, onun şəxsiyyətindən istifadə edərək bu kiberdələduzluğu həyata keçirən cinayətkar dəstənin aşkar edilərək istintaqa cəlb edilməsidir. O, bu işin təkcə onun taleyi deyil, həm də mənimsənilən pulların əsl sahiblərinin hüquqları baxımından vacib olduğunu vurğulayıb.
Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) Mətbuat Xidmətinin əməkdaşı Cəsarət Qənbərli məsələyə münasibət bildirib. O qeyd edib ki, həmin vətəndaşın müraciəti əsasında ərazi polis orqanında araşdırma aparılır.

Продавец лимонов в Баку оказался втянут в схему кибермошенничества на миллион манатов - Видео
61-летний житель Евлахского района Захид Гусейнов, занимающийся продажей лимонов в Баку, утверждает, что его данные незаконно использовали в схеме кибермошенничества. По словам мужчины, на открытый на его имя счет были переведены средства в размере около 1 млн манатов.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Xəzər Xəbər, несколько месяцев назад мужчине позвонили из Дашкесанского районного отдела полиции, после чего его доставили в указанный район по подозрению в присвоении денег с банковской карты пожилой женщины.
После этого З.Гусейнов, сильно обеспокоенный случившимся, обратился в банки, чтобы проверить наличие счетов, зарегистрированных на его имя. Однако в банках эту информацию не подтвердили. По предположениям, указанные средства находились на счете, созданном через электронный кошелек.
Основное требование З.Гусейнова - выявить и привлечь к ответственности преступную группу, использовавшую его личные данные. Он отметил, что это дело важно не только для его дальнейшей судьбы, но и для защиты прав настоящих владельцев похищенных денег.
По данному вопросу сотрудник пресс-службы Министерства внутренних дел Джасарат Ганбарлы заявил, что по обращению гражданина в местном органе полиции проводится расследование.