Nəcməddin Sadıkovun yaxın adamının işi məhkəmədə: 42 milyon necə mənimsənilib?
Müdafiə Nazirliyinin sabiq zabiti Zahid Niftəliyevin 42 milyonluq mənimsəmədə ittiham olunması ilə bağlı cinayət işi üzrə məhkəməsi başlayıb.
"Qafqazinfo"nun məlumatına görə, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində keçirilən ilk iclasda təqsirləndirilən şəxsin anket məlumatları dəqiqləşdirilib, hüquqları izah edilib.
Tərəflərin razılığı ilə iş məhkəmə baxışına verilib. İlk baxış iclası iyulun 31-nə təyin edilib.
Z.Niftəliyev iki il əvvəl rüşvət alma ittihamı ilə həbs edilib, Tərtər Hərbi Məhkəməsi onun əməlini tövsif edərək, şərti cəza verib. Z.Niftəliyev azadlığa buraxıldıqdan sonra Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) İstintaq baş idarəsi tərəfindən həbs edilib, apellyasiya məhkəməsi hökmdən verilmiş protesti təmin edərək Z.Niftəliyevi külli miqdarda rüşvət almaqda təqsirli bilib 8 il 6 ay azadlıqdan məhrum edib.
Hazırda DTX-də istintaqı yekunlaşdırılmış iş üzrə hərbçilər arasında "Şlyapa Zahid" ləqəbi ilə tanınan Z.Niftəliyev öz adına formal şirkət açaraq, "Atabank"dan köçürülmüş 42 milyon manat krediti mənimsəməkdə təqsirləndirilir.
İttihama əsasən, Zahid Niftəliyev məqsədyönlü şəkildə həmin məbləğdə kredit almaq məqsədilə "Şahin-CO" adlı şirkət yaradıb, şirkət təsərrüfat və maliyyə vəziyyəti barədə "Atabank" ASC-yə saxta məlumatlar təqdim etməklə 2016-cı ildə 12 ay müddətinə 42 milyon 470 min 885 manat kredit alaraq, təyinatı üzrə istifadə etməməklə xüsusilə külli miqdarda ziyan vurub. O, götürülmüş kredit üzrə yalançı sahibkarlıq yolu ilə xeyli miqdarda gəlir əldə edib, kreditin ləğv prosesində olan "Atabank" ASC-yə ödənilməsi ilə bağlı məhkəmə qətnamələrini qərəzli olaraq icra etməyib.
Növbəti məhkəmə iclaslarında Z.Niftəliyevin mənimsənilən xüsusilə külli miqdarda vəsaitlə bağlı izahı məlum olacaq.
Xatırladaq ki, Zahid Niftəliyev Azərbaycan Ordusunun keçmiş Baş Qərargah rəisi Nəcməddin Sadıkovun yaxın adamı olub.скачать dle 11.3

Приближенный Наджмеддина Садыкова вновь предстал перед судом
Начался суд по уголовному делу в отношении бывшего старшего офицера Управления внутренней безопасности, образования и научных исследований Министерства обороны Захида Нифталиева, обвиняемого в причинении ущерба на сумму более 42 млн манатов.
Как сообщает Qafqazinfo, на первом заседании в Бакинском суде по тяжким преступлениям были уточнены анкетные данные подсудимого и разъяснены его права.
С согласия сторон дело передано на судебное рассмотрение. Первое слушание назначено на 31 июля.
З.Нифталиев был арестован два года назад, Тертерский военный суд квалифицировал его деяние по статье 312.1 (дача взятки/активное взяточничество) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики. Он был признан виновным по этой статье и приговорен к штрафу в размере 10 000 манатов. Избранная в отношении З.Нифталиева мера пресечения в виде ареста была отменена, а сам он был освобожден в зале суда.
Спустя некоторое время после освобождения Захид Нифталиев был арестован Главным следственным управлением Службы государственной безопасности (СГБ), апелляционный суд удовлетворил протест на приговор и признал З.Нифталиева виновным в получении взятки в крупном размере, приговорив его к 8 годам и 6 месяцам лишения свободы.
Согласно обвинительному заключению, Захид Нифталиев с целью получения кредита создал ООО Şahin-CO, представил в ОАО Atabank ложные сведения о производственном и финансовом положении компании. В 2016 году он получил кредит сроком на 12 месяцев на сумму 42 470 885 манатов и, не использовав его по назначению, причинил крупный ущерб финансовой организации. По полученному кредиту путем лжепредпринимательства заработал значительную сумму денег и не исполнил решения суда о выплате кредита находящемуся в процессе ликвидации ОАО Atabank.
На следующих судебных заседаниях будут получены объяснения З.Нифталиева относительно присвоенных средств в особо крупном размере.
Напомним, что Захид Нифталиев, имевший прозвище "Шляпа Захид", является приближенным экс-начальника Генштаба Наджмеддина Садыкова.скачать dle 11.3