Yer kürəsində maqnit qasırğası 30 saatdır davam edir
Yer kürəsində maqnit qasırğası, təxminən, 30 saatdır davam edir, onun gücü G1 və G2 səviyyələri arasında dəyişir.
Bu barədə Rusiya Elmlər Akademiyasının Kosmik Tədqiqatlar İnstitutunun Günəş Astronomiyası Laboratoriyası və Rusiya Elmlər Akademiyasının Sibir bölməsinin Günəş-Yer Fizikası İnstitutundan məlumat verilib.
"Dünən, sentyabrın son günündə, təxminən, saat 3-də (Bakı vaxtı ilə saat 4) başlayan maqnit qasırğası hazırda davam edir. Hadisənin davamlılığı artıq 30 saata çatıb", - məlumatda bildirilib.
Laboratoriyanın məlumatına görə, hazırda sahənin böyüklüyü iki dəfə azalıb ki, bu da qasırğanın orta G1-G2 səviyyəsində qalmasına imkan verir.
Qeyd olunub ki, son 24 saat ərzində planetlərarası mühitin parametrləri, əsasən, pisə doğru dəyişib.
"Yer kürəsi yaxınlığında Günəş küləyinin sürəti 400 km/s-dən təqribən 700 km/s-ə yüksəlib. Plazmanın temperaturu üç dəfə artıb, 100 000-dən 300 000 dərəcəyə yüksəlib", - deyə əlavə edilib.
Bildirilib ki, ona görə də növbəti 24 saat üçün proqnoz əlverişsiz olaraq qalır.
"Yaxın saatlarda qasırğanın "sarı" səviyyəyə qədər zəifləməsi ehtimalına baxmayaraq, həm Günəşdə, həm də Yerətrafı mühitdə vəziyyət şəraitin normallaşması üçün əlverişli deyil. Bundan əlavə, 24 saatlıq proqnoza əsasən, bir çox günlər ərzində ilk dəfə olaraq ulduzda yüksək X sinfinə məxsus partlayışların əmələ gəlməsi ehtimalı 50% olaraq qiymətləndirilir", - deyə bildirilib.скачать dle 11.3