Sergey Lavrov Rusiyanın Cənubi Qafqazdakı prioritetlərini açıqlayıb
Rusiyanın Cənubi Qafqazdakı fəaliyyətinin əsas prioritetləri sülh və əməkdaşlıqdır, bunlar heç vaxt dəyişməyib.
Rusiya KİV-inə istinadən xəbər verir ki, bunu ölkənin xarici işlər naziri Sergey Lavrov Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun tələbələri və professor-müəllim heyəti qarşısında çıxışı zamanı bildirib.
Onun sözlərinə görə, Rusiya Cənubi Qafqaz ölkələri və onların üç qonşusu arasında "3+3" formatında əməkdaşlığın tezliklə bərpa olunacağına ümid edir:
"Çox ümid edirik ki, vaxtilə Türkiyə və Azərbaycanın irəli sürdüyü təşəbbüs, yəni "3+3" platformasının yaradılması təşəbbüsü çərçivəsində iş bərpa olunacaq. Cənubi Qafqazın üç ölkəsi – Ermənistan, Azərbaycan, Gürcüstan və onların üç böyük qonşusu – İran, Türkiyə, Rusiya... Hesab edirik ki, bu formatı bərpa etməyin vaxtıdır".

Глава МИД РФ назвал приоритеты Москвы на Южном Кавказе
Главными приоритетами работы России на Южном Кавказе являются мир и сотрудничество, они никогда не менялись.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на российские СМИ, об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров, выступая перед студентами и профессорско-преподавательским составом МГИМО.
Министр также заявил, что российская сторона надеется на скорое возобновление взаимодействия стран Южного Кавказа и трех их соседей в формате "3+3".
"Очень надеемся, что возобновится работа в рамках инициативы, которую в свое время Турция и Азербайджан выдвинули, а именно инициативы о создании платформы "3+3". Три страны Южного Кавказа – Армения, Азербайджан, Грузия – и три их больших соседа – Иран, Турция, Россия… Сейчас мы считаем, что самое время этот формат возобновить", – сказал российский министр, выразив надежду на скорую встречу.скачать dle 11.3