16.10.2024 20:19 1 194
Rusiya “3+3” formatına Cənubi Qafqazda dayanıqlı sülh və sabitliyə nail olmaq üçün region ölkələrinin səylərinin əlaqələndirilməsinin effektiv mexanizmi kimi baxır.
Bunu Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) rəsmi nümayəndəsi Mariya Zaxarova brifinqdə deyib.
Onun sözlərinə görə, sözügedən platforma regionda ticari-iqtisadi, nəqliyyat-logistika, mədəni-humanitar sahələrdə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığı təşviq etmək üçün bir fürsətdir.
"Rusiya XİN başçısı Sergey Lavrov oktyabrın 17-18-də "3+3" platformasının üçüncü iclasında iştirak etmək üçün Türkiyəyə işgüzar səfər edəcək. Bu platforma Azərbaycan, Ermənistan, Gürcüstan, həmçinin İran, Rusiya və Türkiyəni əhatə edir. Biz bu formatı Cənubi Qafqaz və Yaxın Şərqdə dayanıqlı sülh və sabitliyə nail olmaq üçün regional səylərin əlaqələndirilməsinin effektiv mexanizmi, həmçinin ticari-iqtisadi, nəqliyyat-logistika, mədəni-humanitar sahələrdə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın inkişafı üçün imkan kimi görürük", - o bildirib.
M.Zaxarova əlavə edib ki, tədbir çərçivəsində S.Lavrov həmkarları ilə ikitərəfli görüşlər də keçirəcək.

Захарова: Россия рассматривает формат "3+3" как ключ к миру на Южном Кавказе
Россия рассматривает формат "3+3" как эффективный механизм координации усилий стран региона для достижения прочного мира и стабильности на Южном Кавказе.
Об этом официальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявила сегодня на брифинге.
По ее словам, упомянутая платформа представляет собой возможность продвижения взаимовыгодного сотрудничества в торгово-экономической, транспортно-логистической, культурно-гуманитарной сферах в регионе.
"17-18 октября глава МИД России Сергей Лавров посетит с рабочим визитом в Турцию для участия в третьем заседании консультативной региональной платформы "3+3". Она включает в себя Азербайджан, Армению, Грузию, также Иран, Россию, Турцию. Мы рассматриваем этот формат как эффективный механизм координации усилий регионалов для достижения прочного мира и стабильности на Южном Кавказе и Среднем Востоке, а также возможность продвижения взаимовыгодного сотрудничества в торгово-экономической, транспортно-логистической, культурно-гуманитарной сферах",- сказала она.
Захарова добавила, что в рамках мероприятия глава российского внешнеполитического ведомства также проведет двусторонние встречи с коллегами.