İlqar Mustafayev məhkəmədə özünü təqsirli bilmədi
"Dənizkənarı Bulvar İdarəsi" Publik Hüquqi Şəxsin İdarə Heyətinin sədri İlqar Mustafayev, onun köməkçisi Rəşad Bədəlov, "GİRASOL" MMC-nin direktoru Fuad Babayev və digərlərinin cinayət işi üzrə məhkəməsinin növbəti baxışı keçirilib.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Leyla Əsgərova-Məmmədovanın sədrliyi ilə keçirilən prosesdə dövlət ittihamçısı təqsirləndirilənlərə ittiham aktının davamını elan edib.
Hakim sabiq sədrin törətdiyi cinayət əməllərinin sübuta yetiriləcəyi təqdirdə onun 14 ilədək azadlıqdan məhrum edilə biləcəyini ona xatırladıb.
Təqsirləndirilənlər İlqar Mustafayev, Rəşad Bədəlov və Fuad Babayevin hər biri ayrı-ayrılıqda özlərini 14 epizodlu ittihama görə təqsirli bilməyiblər.
Məhkəmə ilkin olaraq sərbəst ifadə üçün İlqar Mustafayevə söz versə də, o, çıxışı üçün vaxt istədiyindən sərbəst ifadə imkanı digər təqsirləndirilən Rəşad Bədəlova verilib.
Rəşad Bədəlovda öz növbəsində buna hakimdən vaxt istəyib.
Məhkəmənin növbəti iclası sentyabrın 29-na təyin edilib.
Qeyd edək ki, "Dənizkənarı Bulvar İdarəsi" Publik Hüquqi Şəxsin fəaliyyətinin yoxlanılması ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Hesablama Palatasından daxil olmuş materiallar əsasında Baş prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsində araşdırma aparılıb.
Məlumata görə, ibtidai istintaqla İlqar Mustafayevin "Dənizkənarı Bulvar İdarəsi" Publik Hüquqi Şəxsin İdarə Heyətinin sədri vəzifəsində işlədiyi dövrdə köməkçisi Rəşad Bədəlov, "GİRASOL" MMC-nin direktoru Fuad Babayev və qeyriləri ilə cinayət əlaqəsinə girib rəsmi sənədlərə bilə-bilə yalan məlumatlar daxil etməklə qurumun ərazisində yerləşən qeyri-yaşayış sahələrinin icarəyə verilməsi, ərazidə kommersiya obyektlərinin fəaliyyətinin təşkil edilməsi, gəmi gəzintiləri və digər bu kimi fəaliyyət sahələrindən əldə edilmiş ümumilikdə 12 milyon manatdan artıq pul vəsaitini vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə etməklə mənimsəmələrinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Bundan başqa İlqar Mustafayevin 1 milyon 800 min manatdan artıq məbləğdə vergiləri dövlət büdcəsinə ödəməkdən yayınmasına və cinayət yolu ilə əldə edilmiş pul vəsaitinin 10 milyon manatdan artıq hissəsini özü və qohumlarının adına əqdlər bağlamaq yolu ilə müvafiq əmlaklar alaraq leqallaşdırmasına əsaslı şübhələr müəyyən olunub.
Toplanmış sübutlar əsasında İlqar Mustafayevə Cinayət Məcəlləsinin 179.4 (xüsusilə külli miqdarda törədilməklə mənimsəmə), 193-1.3.2 (xeyli miqdarda törədilməklə cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakı leqallaşdırma), 213.3 (xüsusilə külli miqdarda vergiləri ödəməkdən yayınma), 308.2 (ağır nəticələrə səbəb olmaqla vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə etmə) və 313-cü (vəzifə saxtakarlığı), Fuad Babayev və Rəşad Bədəlova isə həmin Məcəllənin 179.4, 308.2 və 313-cü maddələri ilə ittiham elan edilib, İlqar Mustafayev barəsində istintaq orqanının vəsatəti və ibtidai araşdırmaya prosessual rəhbərliyi həyata keçirən prokurorun təqdimatı əsasında məhkəmə qərarı ilə həbs, digərləri barəsində isə istintaq orqanının qərarı ilə polisin nəzarəti altına vermə növündə qətimkan tədbiri seçilib.
İş üzrə müəyyən edilmiş maddi ziyanın ödənilməsini təmin etmək məqsədilə ümumilikdə 11 milyon manatdan artıq dəyərdə əmlak üzərinə həbs qoyulub.
Eyni zamanda cinayət işindən həmin əməllərin törədilməsində iştirak etmiş digər şəxslər barəsində cinayət işi ayrıca icraata ayrılmaqla ibtidai istintaq davam etdirilir.

Громкое дело о коррупции: экс-глава Приморского бульвара не признает вину
Как передает Oxu.Az, на процессе под председательством судьи Лейлы Аскеровой-Мамедовой государственный обвинитель продолжил зачитывать обвинительный акт подсудимым.
Судья напомнила бывшему председателю, что в случае доказательства совершенных им преступлений, ему грозит до 14 лет лишения свободы.
Обвиняемые И.Мустафаев, Р.Бадалов и Ф.Бабаев не признали себя виновными по предъявленным им обвинениям по 14 эпизодам.
Суд первоначально предоставил слово Ильгару Мустафаеву, однако тот попросил время для подготовки, после чего возможность выступить была предоставлена другому обвиняемому - Рашаду Бадалову. Однако и он попросил у судьи отсрочку.
Следующее заседание суда назначено на 29 сентября.
Напомним, расследование было начато на основании материалов, поступивших из Счетной палаты Азербайджана в Главное управление по борьбе с коррупцией при генеральном прокуроре.
Следствие установило, что Ильгар Мустафаев, занимая должность председателя правления "Управления Приморского бульвара", вступил в преступный сговор со своим помощником Рашадом Бадаловым, директором GIRASOL Фуадом Бабаевым и другими лицами. По данным следствия, они вносили заведомо ложные сведения в официальные документы и присвоили более 12 млн манатов, полученных от аренды нежилых помещений, деятельности коммерческих объектов, организации прогулок на судах и других видов деятельности на территории бульвара.
Кроме того, установлены обоснованные подозрения в том, что Мустафаев уклонился от уплаты налогов на сумму более 1.8 млн манатов и легализовал свыше 10 млн манатов преступных доходов, приобретая имущество на свое имя и имя родственников.
На основании собранных доказательств Мустафаеву предъявлены обвинения по статьям 179.4 (присвоение в особо крупном размере), 193-1.3.2 (легализация имущества, приобретённого преступным путём, в крупном размере), 213.3 (уклонение от уплаты налогов в особо крупном размере), 308.2 (злоупотребление должностными полномочиями, повлёкшее тяжкие последствия) и 313 (должностной подлог) Уголовного кодекса Азербайджана. Бадалову и Бабаеву инкриминируются статьи 179.4, 308.2 и 313.
По решению суда Мустафаев взят под стражу, в отношении других фигурантов избрана мера пресечения в виде полицейского надзора. Для возмещения причинённого ущерба наложен арест на имущество общей стоимостью более 11 млн манатов.
Расследование по делу продолжается, материалы в отношении других лиц выделены в отдельное производство.