Prezident Yusif Səmədoğlunun 90 illiyinin qeyd edilməsi ilə bağlı Sərəncam imzaladı
Sərəncamda bildirilir ki, 2025-ci ilin dekabr ayında Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, Xalq yazıçısı, tanınmış ictimai xadim Yusif Səmədoğlunun (Yusif Səməd oğlu Vəkilovun) 90 illiyi tamam olur.
"Yusif Səmədoğlu XX əsr Azərbaycan nəsrinin yetirdiyi nadir istedada malik böyük simalardandır. Yüksək bədiilik nümunəsi olan dərin ictimai-mənəvi məzmunlu əsərləri, o cümlədən hekayələri, romanları və film ssenariləri ilə ədəbi prosesdə iz qoymuş yazıçının ötən əsrin 60-70-ci illərində milli nəsrin keyfiyyətcə yeni mərhələyə keçməsində xüsusi xidmətləri vardır. Parlaq mədəniyyət hadisəsinə çevrilən, dünya və insan haqqında məşhur "Qətl günü" romanı ədibə Azərbaycanın hüdudlarından uzaqlarda da şöhrət qazandırmışdır. Yusif Səmədoğlu rəhbəri olduğu mühüm ədəbi-bədii məcmuələrdən milli düşüncə və ideyanın daha geniş yayılması üçün tribuna kimi istifadə etmiş, ölkədə azadlıq hərəkatının və müstəqillik uğrunda mübarizənin ön sıralarında dayanmış, xalqın taleyüklü məsələlərinə münasibətdə həmişə vətəndaş-ziyalı mövqeyi ilə seçilmişdir", - Sərəncamda qeyd edilib.
Sərəncama əsasən, Mədəniyyət Nazirliyinə Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin təkliflərini nəzərə almaqla, Xalq yazıçısı Yusif Səmədoğlunun 90 illik yubileyinə dair tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirmək tapşırılıb.

Президент подписал распоряжение о проведении 90-летия Юсифа Самедоглу
"В декабре 2025 года исполняется 90 лет со дня рождения видного представителя азербайджанской литературы, Народного писателя, известного общественного деятеля Юсифа Самедоглу (Юсифа Самед оглу Векилова).
Юсиф Самедоглу - одна из выдающихся личностей, обладавших редким талантом, которую взрастила азербайджанская проза XX века. Писателю, оставившему след в литературном процессе своими произведениями глубокого общественно-нравственного содержания, в том числе рассказами, романами и сценариями к фильмам, являющимися образцами высокой художественности, принадлежат особые заслуги в переходе национальной прозы на качественно новый уровень в 60-70-е годы прошлого века. Ставший ярким событием в культурной жизни знаменитый роман "День казни", повествующий о мире и человеке, снискал писателю славу и далеко за пределами Азербайджана. Юсиф Самедоглу использовал авторитетные литературно-художественные сборники, которыми он руководил, в качестве трибуны для широкого распространения национальной мысли и идеи, находился в авангарде освободительного движения и борьбы за независимость страны, всегда отличался своей гражданской позицией представителя интеллигенции по отношению к судьбоносным проблемам народа.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях обеспечения проведения 90-летнего юбилея Народного писателя Юсифа Самедоглу, внесшего достойный вклад в обогащение национальной сокровищницы художественной мысли, постановляю:
1. Министерству культуры Азербайджанской Республики, с учетом предложений Союза писателей Азербайджана, подготовить и реализовать план мероприятий, посвященных 90-летнему юбилею Народного писателя Юсифа Самедоглу.