Azərbaycanda kompüterlərdə "ChatGPT"nin payı ardıcıl olaraq 4-cü aydır azalır
Bu ilin avqust ayında Azərbaycanda bütün platformalarda (kompüter, mobil cihazlar və planşetlərdə) süni intellekt (AI) "chatbot"u olan "ChatGPT"nin bazar payı 94,58 % təşkil edib.
"Report"un "Statcounter" agentliyinin son hesabatına istinadən verdiyi məlumata görə, bu, iyul ayına nisbətən 1,52 faiz bəndi azdır.
İkinci pillədəki "Microsoft Copilot"un bazar payı 2,83 % olub. Bu, əvvəlki ayın göstəricisindən 1,13 faiz bəndi çoxdur.
Növbəti yerdə qərarlaşan "Perplexity"nin bazar payı avqustda 0,55 faiz bəndi artaraq 1,23 % olub.
Dördüncü yerdəki "Google Gemini"nin bazar payı ay ərzində 0,02 faiz bəndi azalaraq 1,05 % təşkil edib.
İlk beşliyi 0,25 %-lik bazar payı ilə "Claude" qapayır. Onun payı iyul ayı ilə müqayisədə 0,20 faiz bəndi azalıb.
Müxtəlif platformaların bazar payına görə süni intellekt (AI) "chatbot"larının ilk beşliyi aşağıdakı kimidir:
Kompüterlərdə:
"ChatGPT" – 93,99 % (iyula nisbətən 1,57 faiz bəndi az). Beləliklə onun bazar payı ardıcıl olaraq 4-cü aydır azalır (ümumi azalma 3 % təşkil edib);

Доля ChatGPT на компьютерах в Азербайджане снижается 4-й месяц подряд
Как сообщает Report со ссылкой на последний отчет агентства Statcounter, это на 1,52 процентных пункта меньше, чем в июле.
Доля рынка Microsoft Copilot составила 2,83%, что на 1,13 процентных пункта больше, чем в предыдущем месяце.
В то же время доля Perplexity увеличилась на 0,55 процентных пункта до 1,23%? Google Gemini - снизилась за месяц на 0,02 процентных пункта до 1,05%.
Замыкает пятерку лидеров Claude с рыночной долей 0,25%, что на 0,2 процентных пункта меньше по сравнению с июлем.
Пятерка чат-ботов на основе ИИ по доле рынка на различных платформах выглядит следующим образом:
На компьютерах
ChatGPT – 93,99% (на 1,57 процентных пункта меньше, чем в июле). Его его рыночная доля снижается четвертый месяц подряд (общее снижение - 3%);