Çin İrana qarşı sanksiyaların aktivləşdirilməsinin əleyhinədir
Çin Böyük Britaniya, Fransa və Almaniyanın İranın nüvə proqramı ilə əlaqədar BMT Təhlükəsizlik Şurasının sanksiyaların tətbiqi mexanizmini aktivləşdirmək cəhdlərinə qəti şəkildə qarşı çıxır.
Bu barədə Çin XİN-in nümayəndəsi Lin Cian bildirib.
O vurğulayıb ki, Pekin həmişə İranın nüvə probleminin sülh və diplomatik yolla həllində israr edib. Nümayəndənin sözlərinə görə, sanksiyaların tətbiqi tərəflər arasında etimadı gücləndirməyə və fikir ayrılıqlarını aradan qaldırmağa kömək etməyəcək, əksinə, danışıqların bərpası üçün diplomatik səylərə mane olacaq.
"Hazırkı məqamda Təhlükəsizlik Şurasının hər bir addımı yeni sazişlə bağlı danışıqlara kömək etməlidir", - diplomat qeyd edib.

Китай выступил против введения мгновенных санкций ООН в отношении Ирана
Китай решительно выступает против попыток Великобритании, Франции и Германии активировать механизм "мгновенных санкций" Совета Безопасности ООН в отношении Ирана из-за его ядерной программы.
Об этом заявил представитель МИД Китая Линь Цзянь.
Представитель ведомства подчеркнул, что Пекин всегда настаивал на мирном и дипломатическом урегулировании иранской ядерной проблемы. По его словам, введение санкций не поможет укрепить доверие между сторонами и преодолеть разногласия, а также затормозит дипломатические усилия по возобновлению переговоров.
"В настоящий момент любые действия Совета Безопасности должны способствовать переговорам о новом соглашении, а не наоборот",- заявил дипломат.скачать dle 11.3