İlkin Süleymanov Ali Məhkəməyə müraciət edib
Uzun müddət ictimaiyyətin və medianın diqqətində olan 10 yaşlı Nərmin Quliyevanın qətli ilə bağlı məhkum edilən İlkin Süleymanovun cinayət işi məhkəmə sistemində sonuncu mərhələdədir.
"Qafqazinfo"ya istinadla xəbər verir ki, İlkinin vəkilləri xeyli müddət ərzində hazırladıqları kassasiya şikayətini artıq Ali Məhkəməyə təqdim ediblər. Müdafiə tərəfinin tələbi isə eynidir: Cəza qərarı ləğv edilsin.
Vəkillər kassasiya şikayətində Gəncə Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmünün və onu qüvvədə saxlayan Gəncə Apellyasiya Məhkəməsinin qərarının ləğvini, işin yenidən araşdırmaya qaytarılmasını istəyirlər. Müdafiə tərəfi hesab edir ki, bəhs edilən cinayəti İlkin törətməyib və hökm əsaslı sübutlar əsasında çıxarılmayıb.
Bu iş üzrə istintaq və məhkəmə prosesləri bir neçə il davam edib. Müdafiə tərəfi çoxsaylı vəsatətlər qaldırıb, əlavə şahidlərin ifadələrinə, ekspert rəyinə və müxtəlif sübutlara istinad edərək təqsirləndirilən şəxsin günahsız olduğunu deyiblər. Lakin yekunda məhkəmələr müdafiə tərəfinin arqumentlərini əsaslı saymayıb, ittihamı qanuni hesab edib. İndi İlkin gələcək taleyi üçün son qapını döyür. Çünki Ali Məhkəmə sonuncu instansiyadır və yekun qərarı məhz bu məhkəmə verəcək.
Hələlik iş üzrə iclasın keçiriləcəyi tarix məlum deyil.
Xatırladaq ki, hadisə 2020-ci ilin əvvəlində Tovuz rayonunun Dondar Quşçu kəndində baş verib. İttihama görə, İlkin Süleymanov həmkəndlisi olan azyaşlı Nərmini oğurlayaraq evində saxlayıb, bir neçə gün sonra onu xüsusi amansızlıqla qətlə yetirib və cəsədini yandıraraq izləri gizlətməyə çalışıb.
İlkin Süleymanov Gəncə Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmü ilə xüsusi amansızlıqla adam öldürmə, təqsirkar şəxs üçün aşkar surətdə köməksiz vəziyyətdə olan adamı öldürmə və adam oğurluğunda təqsirli bilinərək 18 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib. Apellyasiya instansiyası hökmü təsdiq edib.скачать dle 11.3

Дело об убийстве 10-летней Нармин: защита Илькина Сулейманова дошла до Верховного суда
Резонансное дело об убийстве 10-летней Нармин Гулиевой, которое на протяжении нескольких лет находилось в центре внимания общественности и СМИ, вступило в финальную стадию судебного разбирательства.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Qafqazinfo, адвокаты осужденного Илькина Сулейманова подали кассационную жалобу в Верховный суд Азербайджана. Требование защиты остается неизменным: отменить приговор.
В кассационной жалобе адвокаты просят отменить решение Гянджинского суда по тяжким преступлениям и поддержавшее его постановление Гянджинского апелляционного суда, а также вернуть дело на повторное расследование. Защита настаивает, что Илькин не совершал инкриминируемого ему преступления, а приговор был вынесен без достаточных доказательств.
Следствие и судебные процессы по этому делу продолжались несколько лет. За это время защита неоднократно подавала ходатайства, ссылаясь на показания дополнительных свидетелей, экспертные заключения и различные доказательства, утверждая о невиновности обвиняемого. Однако суды не сочли аргументы защиты убедительными и признали обвинение законным.
Дата заседания по делу пока не назначена.
Напомним, сожженное тело 10-летней жительницы села Дондар Гушчу Товузского района Н.Гулиевой, пропавшей без вести 19 ноября 2019 года, было обнаружено на территории села 6 января 2020 года. По подозрению в совершении убийства девочки был задержан и привлечен к следствию местный житель Илькин Сулейманов (1973 г.р.).
Ему были предъявлены обвинения по статьям 120.2.4 (умышленное убийство, совершенное с особой жестокостью или общеопасным способом), 120.2.9 (умышленное убийство лица, заведомо для виновного находящегося в беспомощном состоянии, а равно сопряженное с похищением человека либо захватом заложника) и 144.3 (похищение человека, совершенное в отношении несовершеннолетнего либо повлекшее по неосторожности смерть потерпевшего или иные тяжкие последствия) Уголовного кодекса Азербайджана.