Məsud Pezeşkian: "ECO sammiti İrana qarşı son hücumların pislənilməsi üçün fürsətdir"
"Report"a istinadən xəbər verir ki, bunu İran Prezidenti Məsud Pezeşkian İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (ECO) 17-ci Zirvə görüşündə bildirib.
Onun sözlərinə görə, İrana hücumlar nəticəsində çox böyük insan və maddi itkilər oldu:
"Təbii ki, silahlı qüvvələrimiz Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Nizamnaməsinin 57-ci maddəsinə uyğun olaraq, İranın xalqını, onun milli suverenliyini, ölkənin ərazi bütövlüyünü qanuni şəkildə müdafiə edərək bölgədə müharibənin yayılmasının qarşısını aldı".
İran prezidenti region ölkələrinin rəsmilərinin, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv olan ölkələrin son böhran zamanı tutduğu mövqeyə görə təşəkkürünü bildirib:
"İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Xarici Əlaqələr Şurasının son iclasından indiyədək bir çox regional, qlobal təşkilat və bloklar İran İslam Respublikasına qarşı hücumları pisləməkdə qəti mövqe nümayiş etdirməyib. ECO sammiti son hücumların pislənilməsi üçün fürsətdir".скачать dle 11.3

Масуд Пезешкиан: Саммит ОЭС - это возможность осудить недавние атаки на Иран
Как передает Report, об этом заявил президент Ирана Масуд Пезешкиан на 17-м саммите Организации экономического сотрудничества (ОЭС) в Ханкенди.
По его словам, в результате этих атак в Иране имелись человеческие жертвы, стране также нанесен значительный материальный ущерб.
"Конечно, наши Вооруженные силы в соответствии со статьей 57 Устава Организации Объединенных Наций, законно защищая народ Ирана, его национальный суверенитет, территориальную целостность страны, предотвратили распространение войны в регионе", - отметил он.
Президент Ирана выразил благодарность официальным лицам стран региона, государствам-членам Организации исламского сотрудничества за их позицию во время недавнего кризиса. При этом он подчеркнул, что многие региональные и глобальные организации и блоки не продемонстрировали решительной позиции по осуждению атак на Исламскую Республику Иран. "Поэтому саммит ОЭС - это возможность осудить недавние атаки", - добавил Пезешкиан.скачать dle 11.3