Əsir götürüldükdən sonra Ermənistana aparılmış şəxs: Məhz azərbaycanlı olduğuma görə işgəncələrə məruz qalırdım
03.07.2025 20:10 915
İyulun 3-də Bakı Hərbi Məhkəməsində davam etdirilən məhkəmə prosesində Azərbaycanın vaxtilə Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğalı altında olan ərazilərində əsir və girov götürülmüş şəxslər ifadə veriblər.
Zərərçəkmiş şəxs Elnur Mehdiyev ifadəsində Goranboy rayonunda yerləşən taborda əsgər kimi hərbi xidmət edən zaman yolu azması nəticəsində 2000-ci il fevralın 1-də erməni hərbçiləri tərəfindən əsir götürüldüyünü bildirib.
O, Ermənistan silahlı qüvvələrinin blindajına aparılaraq yumruq-təpiklə, avtomat silahın qundağı ilə vəhşicəsinə döyüldüyünü, daha sonra blindajın qarşısındakı dirəyə iplə bağlanılmaqla gecədən səhərədək ayaqyalın qarın üstündə saxlanıldığını deyib. Nəticədə ayaqları şaxta vurması nəticəsində donub. Səhəri gün, yəni, fevralın 2-də Xocalı şəhərində yerləşən xəstəxanaya aparılaraq sol ayağının bütün barmaqları amputasiya edilib.
O, daha sonra Xankəndi şəhərində yerləşən xəstəxanaya aparılaraq bir müddət orada saxlanılıb. İyulun 11-də isə Ermənistana aparılaraq orada təcridxanada saxlanılıb. Zərərçəkmiş şəxs əsir saxlanıldığı müddətdə mütəmadi olaraq döyüldüyünü, ağır fiziki və psixoloji işgəncələrə məruz qaldığını bildirib. Bir həftə sonra əsirlikdən azad edilərək Azərbaycana təhvil verilib.
O, prokurorların suallarını cavablandırarkən əsir düşəndən sonra müqavimət göstərmədiyini, məhz azərbaycanlı olduğuna görə işgəncələrə məruz qaldığını deyib.

Бывший пленный: Я подвергался пыткам именно из-за того, что я азербайджанец
В Бакинском военном дали показания граждане, ранее захваченные в плен и удерживаемые в качестве заложников армянскими вооруженными силами на оккупированных территориях Азербайджана.
Как сообщает Report, пострадавший Эльнур Мехтиев в своих показаниях рассказал, что был захвачен в плен армянскими военнослужащими 1 февраля 2000 года после того, как заблудился во время несения военной службы в Геранбойском районе. По его словам, его доставили в блиндаж армянских вооруженных сил, где жестоко избивали кулаками, ногами и прикладами автоматов. Затем его привязали веревкой к столбу перед блиндажом и заставили босиком стоять на снегу с ночи до утра. В результате его ноги получили сильное обморожение.
На следующий день, 2 февраля, его доставили в больницу в городе Ходжалы, где ампутировали все пальцы на левой ноге. Позднее его перевели в больницу в городе Ханкенди, где он содержался некоторое время. 11 июля его перевезли в Армению и поместили в изолятор.
Пострадавший заявил, что в течение всего периода плена он подвергался регулярным избиениям, тяжелым физическим и психологическим пыткам. Через неделю он был освобожден из плена и передан Азербайджану.
Отвечая на вопросы прокуроров, он подчеркнул, что после пленения не оказывал сопротивления и подвергался пыткам исключительно из-за своей азербайджанской национальности.скачать dle 11.3