Erməni arxiyepiskop Mikael Adjapaxyan həbs olundu
Şirak yeparxiyasının rəhbəri, Erməni Apostol Kilsəsinin (EAK) arxiyepiskopu Mikael Adjapaxyan İrəvanın birinci instansiya məhkəməsinin hakimi Masis Melkonyanın qərarı ilə həbs edilib.
-ın "Sputnik Ermənistan"a istinadla verdiyi məlumata görə, bu barədə onun vəkili Ara Zohrabyan xəbər verib.
Onun sözlərinə görə, Mikael Adjapaxyan iki aylıq müddətə həbs olunub.
Lakin müdafiə tərəfi məhkəmənin bu qərarını qanunsuz adlandıraraq, ona qarşı apellyasiya şikayəti vermək niyyətindədir.
İlkin məlumata görə, Şirak yeparxiyasının rəhbəri "Nubaraşen" cəzaçəkmə müəssisəsinə köçürüləcək.
Xatırladaq ki, iyunun 27-si Ermənistanın Milli Təhlükəsizlik Xidmətinin əməkdaşları arxiyepiskop Mikael Adjapaxyanı bütün ermənilərin katolikosunun Eçmiədzindəki iqamətgahında həbs etməyə cəhd göstəriblər. Lakin kilsə xidmətçiləri və dindarlar müqavimət göstərərək, hüquq-mühafizə orqanlarının həbs aparmasına imkan verməyiblər. Daha sonra arxiyepiskop iqamətgahı tərk edərək İrəvana yollanıb və istintaq komitəsinə getməyə hazır olduğunu bəyan edib.
Ona hakimiyyəti devirməyə açıq çağırışlar etmək ittihamı irəli sürülüb. Lakin Adjapaxyan bu ittihamı saxta adlandırıb.
Xatırladaq ki, bu, son iki gündə həbs edilən ikinci arxiyepiskopdur. Bundan əvvəl isə yepiskop Baqrat Qalstanyan haqqında həbs qətimkan tədbiri seçilmişdi.скачать dle 11.3

В Армении арестован архиепископ Микаэл Аджапахян
Глава Ширакской епархии Армянской Апостольской Церкви, архиепископ Микаэл Аджапахян арестован решением судьи первой инстанции Еревана Масиса Мелконяна.
Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на Sputnik Армения.
Задержание произошло вечером 27 июня.
Как сообщил журналистам адвокат Ара Зограбян, Микаэл Аджапахян арестован сроком на два месяца. Однако защита намерена обжаловать решение суда, которое Зограбян назвал незаконным. По предварительной информации, предстоятель Ширакской епархии будет перевезен в УИУ "Нубарашен".
Утром 27 июня сотрудники Службы национальной безопасности Армении попытались задержать архиепископа Микаэла Аджапахяна в резиденции католикоса всех армян в Эчмиадзине. Однако священнослужители и прихожане оказали сопротивление, не позволив силовикам провести задержание. Позднее архиепископ сам покинул территорию резиденции и направился в Ереван, заявив о готовности явиться в Следственный комитет.
Аджапахян обвиняется в публичных призывах к свержению власти, однако сам он назвал обвинения сфабрикованными.скачать dle 11.3