İzmirdə meşə yanğınını iki gündür söndürə bilmirlər
İyunun 25-də saat 12:26-da İzmirin Aliağa rayonundan başlayaraq Foçaya keçən meşə yanğını hələ də söndürülməyib.
"Anadolu" agentliyinə istinadən bildirir ki, İzmir valisi Süleyman Elban ilk müdaxilənin yanğın başlayandan 23 dəqiqə sonra havadan edildiyini deyib. Onun sözlərinə görə, yüksək temperatur, rütubətin azlığı və şiddətli külək səbəbindən yanğın sürətlə yayılır və hələ də nəzarət altına alınmayıb.
Yanğına səkkiz təyyarə, 16 helikopter, 71 yanğınsöndürən maşın, 33 iş maşını, 44 su tankeri və 625 personalla müdaxilə edilir.
Sakinlərin bir hissəsi təhlükəsizlik məqsədilə təxliyə edilib.
Yanğınsöndürənlərdən dörd nəfər tüstüdən zəhərlənib, onlardan ikisi xəstəxanaya yerləşdirilib.скачать dle 11.3

Пожар в лесах Измира не удается локализовать уже двое суток
Пожар, начавшийся 25 июня в 12:26 в районе Алиага турецкого города Измир и распространившийся в направлении Фоча, до сих пор не локализован.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на агентство Anadolu, губернатор Измира Сулейман Эльбан заявил, что первая воздушная интервенция была начата через 23 минуты после возгорания. По его словам, из-за высокой температуры, низкой влажности воздуха и сильного ветра огонь распространяется стремительно и пока не поддается контролю.
В тушении пожара задействованы 8 самолетов, 16 вертолетов, 71 пожарная машина, 33 единицы спецтехники, 44 водовоза, а также 625 сотрудников.