Şeynbaum Trampa çoxtərəfli saziş bağlamağı təklif edib
Meksika Prezidenti Klaudiya Şeynbaum ABŞ lideri Donald Trampa iki ölkə arasında təhlükəsizlik, miqrasiya və ticarət məsələlərini əhatə edən çoxrtərəfli ikitərəfli saziş bağlamaq təklifini irəli sürüb.
O, bu barədə gündəlik mətbuat konfransında bildirib.
"Mən təklif etdim: niyə biz - təhlükəsizlik, miqrasiya, həmçinin ticarəti əhatə edən saziş ümumi saziş bağlamırıq?", - Şeynbaum çərşənbə axşamı Ağ Evin rəhbəri ilə telefon danışığından bəhs edərkən deyib.
"Biz çoxlu razılaşmalar əldə etmişik: bu gün daha təhlükəsiz sərhədimiz var. Miqrasiya baxımından Meksikadan keçən miqrasiya axınında əhəmiyyətli dərəcədə azalma var", - o qeyd edib.
Meksika liderinin sözlərinə görə, Tramp ölkələr arasında hərtərəfli sazişin bağlanması təklifinə baxmağa razılaşıb.скачать dle 11.3

Шейнбаум предложила Трампу заключить всеобъемлющее соглашение
Как передает Median.Az со ссылкой на зарубежные СМИ, об этом она заявила во время ежедневной пресс-конференции.
"Я предложила: почему бы нам не заключить общее соглашение - соглашение, которое охватывало бы вопросы безопасности, миграции, а также торговли?" - сообщила Шейнбаум, рассказывая о состоявшемся во вторник телефонном разговоре с главой Белого дома.
"Мы достигли многих договоренностей: сегодня у нас куда более безопасная граница. В вопросе миграции наблюдается значительное сокращение миграционного потока через Мексику", - отметила она.
По словам мексиканского лидера, Трамп согласился рассмотреть предложение о заключении комплексного соглашения между странами.