Çin şirkəti Xəzərdə külək enerjisi layihəsinin həyata keçirilməsini araşdırır
Çin şirkəti Azərbaycanda dənizdə külək enerjisi ilə bağlı 200 MVt gücündə layihənin həyata keçirilməsini araşdırır.
Bunu "China Energy Engineering Corporation Limited"in vitse prezidenti Van Bo jurnalistlərə açıqlamasında deyib.
Onun sözlərinə görə, Çin şirkəti dünyada elektrik enerjisi sahəsində investor və sənaye podratçısı kimi ən böyük şirkətdir: "İndiyə qədər Azərbaycan Energetika Nazirliyi ilə günəş enerjisi və dəniz külək enerjisi sahəsində investisiyası üzrə əməkdaşlıq edirik. İndi həmçinin Energetika Nazirliyi və digər enerji qurumları ilə Azərbaycanda daha çox bərpa olunan enerji mənbələrini qəbul etmək üçün elektrik şəbəkəsinin təkmilləşdirilməsini müzakirə edirik. İndiyə qədər biz Füzulidə 160 MVt günəş enerjisi layihəsini irəli sürürük və həmçinin 200 MVt dəniz külək enerjisini öyrənəcəyik”.
O qeyd edib ki, şirkət həmçinin bərpa olunan enerjinin növbəti inkişafı üçün elektrik şəbəkəsinin başlanğıcını təmin etmək üçün Energetika Nazirliyi ilə Anlaşma Memorandumu imzalayıb.

Китайская China Energy планирует масштабный проект ветроэнергетики на Каспии
Китайская China Energy изучает возможности реализации проекта морской ветроэнергетики мощностью 200 МВт в Азербайджане.
Как сообщает Report, об этом сказал журналистам вице-президент China Energy Engineering Corporation Limited Бо Ван на полях Бакинской энергетической недели.
"Мы сотрудничаем с Министерством энергетики Азербайджана в области инвестиций в солнечную и морскую ветроэнергетику. Сейчас мы также обсуждаем с Минэнерго и другими ведомствами модернизацию электросетей для внедрения большего количества возобновляемых источников энергии в Азербайджане", - сказал он.
Ван Бо подчеркнул, что в настоящее время компания продвигает проект солнечной энергетики мощностью 160 МВт в Физули и также изучит возможности морской ветроэнергетики мощностью 200 МВт.
Вице-президент китайской компании также отметил, что для обеспечения дальнейшего развития возобновляемой энергетики был подписан меморандум о взаимопонимании с Министерством энергетики по модернизации электросетей.скачать dle 11.3