Zərərçəkmiş: "Ermənistan silahlı qüvvələri mülki şəxsləri mühasirəyə salıb məhv etdilər"
Bu gün Bakı Hərbi Məhkəməsində davam etdirilən məhkəmə prosesində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Kəlbəcər rayonunun Başlıbel kəndinin əhalisinin məhv edilməsi zamanı zərərçəkmiş şəxs Elşad Alışov ifadə verib.
E.Alışov Kəlbəcər işğal olunandan sonra Başlıbeli tərk etmək məcburiyyətində qaldıqlarını, bu zaman anası, bacısı, balaca qardaşı, əmisi qızları və əmisi gəlini ilə birlikdə maşınla Tunel istiqamətindən rayonu tərk etmək istədiklərini deyib.
"Ermənilər bütün tuneli mühasirəyə almışdılar. Oradan keçərkən maşınımızı atəşə tutdular. Nəticədə anam ayağından yaralandı, güllə bacımın ağzının içindən girib o biri tərəfdən çıxmışdı. Anamı kürəyimə alıb təxminən 300 metr apardım, amma qardaşımı və digərlərini çıxara bilmədim. Onlardan indiyədək xəbər yoxdur", - deyə E.Alışov bildirib.
Yola qonşuları Yusiflə birgə çıxdıqlarını bildirən zərərçəkmiş şəxs onların olduğu maşının vurulduğunu da diqqətə çatdırıb. O, daha sonra deyib: "Yusif maşından 50-60 metr kənarda yaralı idi. Onun qardaşı ölmüşdü, həyat yoldaşı və bacısı qızı isə yaralı idi".

Показания потерпевшего на суде: ВС Армении окружили и убили гражданских лиц
На продолжившемся судебном процессе в Бакинском военном суде потерпевший Эльшад Алышов дал показания об истреблении населения села Башлыбель Кельбаджарского района Азербайджана вооруженными силами (ВС) Армении.
Алышов рассказал, что после оккупации Кельбаджара они были вынуждены покинуть Башлыбель, и в это время он вместе с матерью, сестрой, младшим братом, двоюродными сестрами и женой дяди пытались покинуть район на машине в направлении так называемого Туннеля.
"Армяне устроили засаду. Когда мы проезжали через территорию, они обстреляли нашу машину. В результате моя мать была ранена в ногу, а сестре пуля пробила череп. Я нес мать на спине примерно 300 метров, но не смог вытащить брата и остальных. О них до сих пор нет никаких новостей", - сказал Алышов.
Потерпевший добавил, что они отправились в путь вместе с соседом Юсифом и отметил, что их машина была подбита. Затем он добавил: "Юсиф был ранен в 50-60 м от машины. Его брат погиб, а жена и племянница были ранены".скачать dle 11.3