Bloomberg: ABŞ çip ixracı normalarını yenidən nəzərdən keçirir
ABŞ Prezidenti Donald Trampın administrasiyası əvvəlki Amerika lideri Cozef Bayden dövründə qəbul edilmiş, ölkədə istehsal olunan süni intellekt (Sİ) texnologiyaları üçün çiplərin ixracı qaydalarından imtina etməyi planlaşdırır.
Bu barədə “Bloomberg” agentliyi mənbələrə istinadən bildirib.
Agentlik qeyd edib ki, ixrac nəzarəti normalarının yenidən nəzərdən keçirilməsi Trampın Yaxın Şərqə səfərinin hazırlanması ilə üst-üstə düşüb. Regionun bəzi ölkələri, o cümlədən Səudiyyə Ərəbistanı və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri əvvəllər Amerika şirkətlərindən Sİ çiplərinin alınmasına qoyulan məhdudiyyətlərdən narazılıqlarını bildirmişdilər. Agentliyə görə, indi onlar Vaşinqtonla daha əlverişli tədarük şərtlərini razılaşdırmaq imkanı əldə edəcəklər.
Məlumata görə, Bayden dövründə qəbul edilmiş, Amerika çiplərini idxal edən ölkələri məhdudiyyət səviyyəsinə görə üç kateqoriyaya bölən qərar, əvvəllər gözlənildiyi kimi, mayın 15-də qüvvəyə minməyəcək. Rusiya, İran, Çin və bir sıra digər dövlətlər Bayden tərəfindən maksimum qadağaların tətbiq olunduğu üçüncü kateqoriya ölkələrə daxil edilmişdi. “Bloomberg”in yazdığına görə, Tramp administrasiyası kateqoriyalardan imtina edən və Amerika mikrosxemlərini Çinə ötürən ölkələrə, məsələn, Malayziya və Tailanda qarşı ayrıca ixrac məhdudiyyətlərinin tətbiqini nəzərdə tutan yeni qayda üzərində fəal işləyir.
“Baydenin Sİ sahəsində çip tədarükü qaydası həddindən artıq mürəkkəb, həddindən artıq bürokratik və Amerika innovasiyalarının inkişafına mane olacaq. Biz onu ABŞ-nin Sİ sahəsində üstünlüyünü təmin edəcək daha sadə qayda ilə əvəz edəcəyik”, – ABŞ Ticarət Nazirliyinin nəzdində Sənaye və Təhlükəsizlik Bürosunun mətbuat katibi nəşrə deyib.

Bloomberg: США пересматривают нормы экспорта чипов
Администрация президента США Дональда Трампа планирует отказаться от принятого при прошлом американском лидере Джо Байдене правила экспорта произведенных в стране чипов для технологий искусственного интеллекта (ИИ).
Оно отмечает, что пересмотр норм экспортного контроля совпал с подготовкой визита Трампа на Ближний Восток. Некоторые страны региона, включая Саудовскую Аравию и Объединенные Арабские Эмираты, ранее выражали недовольство рестрикциями на покупку ИИ-чипов у американских фирм. Теперь они получат возможность согласовать с Вашингтоном новые, более выгодные условия поставок, пишет агентство.
По его данным, принятое при Байдене решение разделить страны, импортирующие американские чипы, на три категории по уровню рестрикций, вероятно, не вступит в силу 15 мая, как ожидалось ранее. Россия, Иран, Китай и ряд других государств были включены Байденом в третью категорию стран, на которые распространялись максимальные запреты. Как пишет Bloomberg, администрация Трампа активно работает над новым правилом, предусматривающим отказ от категорий и введение отдельных экспортных ограничений в отношении стран, переправляющих американские микросхемы в Китай, например Малайзии и Таиланда.
"Правило поставок чипов в сфере ИИ Байдена чересчур сложное, чересчур бюрократическое и помешает развитию американских инноваций. Мы заменим его гораздо более простым правилом, которое обеспечит США превосходство в области ИИ", - заявил изданию пресс-секретарь Бюро по вопросам промышленности и безопасности при Министерстве торговли США.скачать dle 11.3