Uşaqların həyatı risk altında: Attraksionlara kim nəzarət edir? - VİDEO
Bakının Böyükşor bulvarında uşaqların əyləndiyi hava ilə doldurulmuş attraksion güclü külək səbəbindən parkın digər sahəsinə uçub. Hadisənin baş verdiyi anda parkda azyaşlı uşaqların olması məsələni daha da ciddiləşdirib.
İTV-yə istinadən xəbər verir ki, adətən hava şəraiti nəzərə alınaraq bu cür qurğular çadırlarla örtülür. Valideynlər isə attraksionların nəzarətsiz qalmasını kəskin tənqid edirlər:
"Hər kəsin körpə uşağı var. Mütləq nəzarət olunmalıdır ki, belə hadisələrin qarşısı alınsın. Biz övladlarımızı pulla əylənməyə aparırıqsa, attraksionlar da düzgün idarə olunmalıdır", - deyə sakinlərdən biri bildirib.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, attraksionların vaxtaşırı yoxlanılması mütləqdir.
Ölkədə mexaniki attraksionların norma və sınaq yoxlamalarını həyata keçirən qurum Fövqəladə Hallar Nazirliyidir.
Nazirliyin məlumatına görə, Nazirlər Kabinetinin 94 nömrəli qərarına əsasən, bu cür qurğular ildə bir dəfə texniki müayinədən keçirilir. Müayinə zamanı aşkar edilən nasazlıqlar barədə aktlar tərtib olunur və onların aradan qaldırılması nəzarətə götürülür.

Кто отвечает за безопасность аттракционов в Азербайджане? - ВИДЕО
Ранее на бульваре Бёюкшор в Баку сильный ветер унес в другую часть парка надувной аттракцион, на котором играли дети.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на İTV, обычно подобные устройства устанавливаются под шатрами с учетом погодных условий.
Родители недовольны тем, что безопасность аттракционов не проверяется.
"У всех есть маленькие дети, должен быть строгий контроль, чтобы избежать подобных случаев. Если мы платим за развлечения, аттракционы обязаны быть безопасными", - заявил один из жителей.
Специалисты подчеркнули, что регулярная проверка аттракционов на месте обязательна.
В Азербайджане за исправность механических аттракционов отвечает Министерство по чрезвычайным ситуациям. По данным ведомства, согласно постановлению Кабинета министров №94, такие устройства проходят ежегодный технический осмотр. По выявленным неисправностям составляются акты, а устранение нарушений берется на контроль.