Bakıda yarım milyon manat mənimsəyən "general"a hökm oxundu
Bakıda rüşvət alma və vəzifəli şəxsin səlahiyyətlərini mənimsəməkdə ittiham olunan Mirdaməd Əzizova hökm oxunub.
"Qaynarinfo"ya istinadən xəbər verir ki, 1989-cu il təvəllüdlü Mirdaməd Əziz oğlu Əzizov özünü əmlak eksperti kimi təqdim edərək, 26 nəfərə məxsus ümumilikdə 431600 manat məbləğində pulu aldatma və etibardan sui-istifadə yolu ilə ələ keçirib. O, bu əməlləri ilə külli miqdarda dələduzluğa yol verib.
Mirdaməd Əzizov mənzillərin alqı-satqısı sahəsində televiziyalarda, yazılı mətbuatda və sosial şəbəkələrdə ekspert kimi çıxış edib. Bu səbəbdən bir çox şəxs mənzil əldə etmək ümidi ilə ona müraciət edib. 2022-ci ilin əvvəllərindən etibarən Yasamal rayonunda yerləşən ofisində fəaliyyət göstərən Əzizov mənzil almaq istəyən vətəndaşlara guya Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyində (MİDA) çalışan vəzifəli şəxslərlə əlaqələri olduğunu deyib. O, müəyyən məbləğ qarşılığında həmin şəxslərə mənzil ayrılmasında köməklik göstərəcəyini vəd edib.
Təqsirləndirilən şəxs ifadəsində bildirib ki, əvvəlcədən MİDA-nın "Güzəştli mənzil" sistemi barədə məlumat əldə edib və yanına gələn vətəndaşlara bu sistemin iş prinsipi barədə ətraflı izahat verib. O, zərərçəkmiş şəxsləri MİDA-nın qeydiyyatına salmaq adı ilə onları guya "investor" adlı proqrama daxil edəcəyini vəd edib.
Mirdaməd Əzizov bu yolla vətəndaşların etimadını qazanaraq, "Yeni Yasamal" yaşayış kompleksindən mənzil almaq bəhanəsi ilə 26 nəfərdən ümumilikdə 431600 manat pul toplayıb və bu vəsaiti şəxsi ehtiyaclarına xərcləyib. Məhkəmədə etdiyi əməldən peşman olduğunu bildirib. O, özünə məxsus ofisdə saxta "general" geyimində vətəndaşları qəbul edərək onlarda inam yaradıb və pullarını alıb.
Məhkəmənin qərarı ilə Mirdaməd Əzizov Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 178.3.2-ci (külli miqdarda ziyan vurmaqla dələduzluq) və 310-cu (vəzifəli şəxsin səlahiyyətlərini mənimsəmə) maddələri ilə təqsirli bilinərək səkkiz il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib. O, cəzasını ümumi rejimli cəzaçəkmə müəssisəsində çəkəcək.скачать dle 11.3

Мошенник, выдававший себя за эксперта по недвижимости, осужден на 8 лет
Как сообщает Qaynarinfo, Мирдамед Азиз оглу Азизов (1989 г.р.), выдавая себя за эксперта по недвижимости, путем обмана и злоупотребления доверием завладел в общей сложности 431 600 манатами, принадлежащими 26 лицам. Своими действиями он совершил мошенничество в особо крупном размере.
Подсудимый выступал в качестве эксперта в области купли-продажи квартир на телевидении, в печатных СМИ и социальных сетях. По этой причине многие люди, надеясь приобрести квартиру, обращались к нему. С начала 2022 года Азизов, работавший в офисе в Ясамальском районе, говорил гражданам, желающим купить квартиру, что у него якобы есть связи с должностными лицами в Государственном агентстве жилищного строительства (MİDA). Он обещал помочь этим лицам в выделении квартир за определенную сумму.
Обвиняемый в своих показаниях заявил, что заранее получил информацию о системе "Льготное жилье" MİDA и подробно разъяснил принцип работы этой системы приходящим к нему гражданам. Он обещал зарегистрировать потерпевших в MİDA под видом включения их в программу, называемую "инвестор".
Мирдамед Азизов, завоевав таким образом доверие граждан, собрал в общей сложности 431 600 манатов с 26 человек под предлогом покупки квартир в жилом комплексе "Ени Ясамал" (Yeni Yasamal) и потратил эти средства на личные нужды. В суде он заявил, что раскаивается в содеянном. Он принимал граждан в своем офисе в поддельной "генеральской" форме, вызывая у них доверие и забирая их деньги.
Решением суда Мирдамед Азизов признан виновным по статьям 178.3.2 (мошенничество, совершенное с причинением крупного ущерба) и 310 (присвоение полномочий должностного лица) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики и приговорен к 8 годам лишения свободы. Он будет отбывать наказание в исправительном учреждении общего режима.