Çin XİN: Ticarət müharibəsində qalib olmayacaq
ABŞ-nin rüsumlar vasitəsilə öz məqsədlərinə çatmaq cəhdləri uğursuzluğa məhkumdur, belə siyasət dünya iqtisadiyyatı üçün təhlükəlidir.
“Global Times”a istinadən xəbər verir ki, bu barədə Çin Xarici İşlər Nazirliyinin nümayəndəsi Lin Tszyan bu gün brifinqdə bildirib.
"Məsuliyyətsiz və qanunsuz hərəkətlər uğursuzluqla nəticələnəcək. Bir daha vurğulamaq istəyirəm ki, tarif və ya ticarət müharibəsində qalib olmayacaq", - o bildirib.
Nümayəndənin sözlərinə görə, ABŞ-nin tariflərdən istifadə etməsi digər ölkələrin hüquq və maraqlarına ziyan vurur, Ümumdünya Ticarət Təşkilatının qaydalarını pozur, dünya ticarətini və qlobal iqtisadi nizamı dağıdır.
L.Tszyan əlavə edib ki, əgər Vaşinqton digər ölkələrin və beynəlxalq ictimaiyyətin maraqlarını nəzərə almamağa davam edərsə, Çin sona qədər gedəcək.
Qeyd edək ki, ABŞ Prezidenti Donald Tramp aprelin 9-da Çin mallarına rüsumların 125 %-ə qədər artırılması ilə bağlı qərarını elan edib.
Bundan əvvəl Çin hakimiyyəti Vaşinqtonun hərəkətlərinə cavab olaraq ABŞ məhsullarına rüsumları 34 %-dən 84 %-ə qaldırıb.скачать dle 11.3

МИД Китая: Победителей в торговой войне не будет
Попытки США добиваться целей при помощи пошлин обречены на провал, подобная политика опасна для мировой экономики.
Как передает Median.Az со ссылкой на Global Times, об этом заявил в четверг на брифинге представитель МИД КНР Линь Цзянь.
"Безрассудные и незаконные действия, в конечном свете, обернутся провалом. Я хочу подчеркнуть еще раз: победителей в войне тарифов или торговой войне не будет. Китай не желает сражаться, но не боится этого", - сказал он.
По его словам, использование США тарифов наносит урон правам и интересов других стран, нарушает правила Всемирной торговой организации, разрушает мировую торговлю и глобальный экономический порядок.
Линь Цзянь добавил, что, если Вашингтон продолжит игнорировать интересы других стран и международного сообщества, то Китай "пойдет до конца".
Президент США Дональд Трамп 9 апреля объявил о решении увеличить пошлины на китайские товары до 125%.
Ранее власти Китая подняли пошлины на американскую продукцию с 34% до 84% в ответ на действия Вашингтона.скачать dle 11.3