Çin maraqlarını qorumaq üçün ABŞ-yə qarşı cavab tədbirləri görəcək
Çin ABŞ-nin öz mallarına rüsumları artırmasına cavab olaraq hüquq və maraqlarını qorumaq üçün əks tədbirlər görəcək.
Bu barədə Çin Xalq Respublikasının Ticarət Nazirliyinin məlumatında deyilir.
"Çin kəskin narazılığını və qəti etirazını bildirir, hüquq və maraqlarını qətiyyətlə qorumaq üçün cavab tədbirləri görəcək", - nazirlik vurğulayıb.
Bundan əvvəl ABŞ Prezidenti Donald Tramp Pekinin sintetik opioid fentanilin ABŞ-yə qaçaqmalçılıq yolu ilə gətirilməsi ilə mübarizə üçün kifayət qədər tədbirlər görmədiyinə görə Çin idxalına rüsumların 10 %-dən 20 %-ə yüksəldilməsi haqqında sərəncam imzalayıb. Eyni zamanda, Ağ Evin sahibi Çinin qadağanedici gömrük rüsumlarının tətbiqinə radikal reaksiya verməyəcəyi barədə fikir bildirib.

КНР примет ответные меры против США для защиты своих интересов
Китай примет контрмеры для защиты своих прав и интересов в ответ на повышение Соединенными Штатами пошлин на его товары.
Об этом говорится в заявлении Минкоммерции КНР.
"Китай выражает резкое недовольство и решительный протест и примет ответные меры для твердой защиты своих прав и интересов", - подчеркнуло ведомство.
Ранее американский президент Дональд Трамп подписал указ о повышении с 10% до 20% пошлин на китайский импорт в связи с тем, что Пекин якобы принимает недостаточно мер для борьбы с контрабандой синтетического опиоида фентанила в США. При этом в Белом доме выразили мнение, что КНР не станет радикально отвечать на применение заградительных таможенных пошлин.скачать dle 11.3