Azərbaycandakı gizli qumar dünyası necə işləyir? - Oyun mafiyasının iç üzü (VİDEO)
Sosial media platformalarında yayılan gizli kanallar, xüsusilə də "Telegram" üzərindən fəaliyyət göstərən onlayn kazinolara maraq geniş yayılıb.
Sadə bir link, qısa bir mesaj və vəd olunan sürətli qazanc sonda böyük maddi itkilər, psixoloji sarsıntılar və hüquqi problemlərə səbəb olur. Bu kanalların əksəriyyəti heç bir rəsmi qeydiyyatdan keçmədən, nəzarətsiz şəkildə fəaliyyət göstərir.
Reallıq isə budur ki, bu sistem hər gün daha çox insanı tələyə salır. İT mütəxəssisi Elvin Abbasov bildirib ki, bu tip saytlara bank kartlarını əlavə etmək çox təhlükəlidir:
"Vətəndaşlar bilməlidirlər ki, istər anlıq mesajlaşmaq proqramı, istərsə də birbaşa saytlar üzərindən kazino fəaliyyətlərində iştirakçı olurlarsa, bu o deməkdir ki, onların kart məlumatları artıq orada var. Nəticədə, vətəndaşlar dələduzluğa məruz qala bilərlər".
Daxili İşlər Nazirliyindən (DİN) isə qeyd edilib ki, daxil olmuş məlumatlar əsasında polis əməkdaşları tərəfindən həmin şəxslərin qanunsuz hərəkətlərinin qarşısının alınması istiqamətində müvafiq tədbirlərin görülməsi təmin olunur: "Bir daha vətəndaşlara qanunsuz qumar oyunları adı altında sosial şəbəkələrdə təşkil edilən oyunlarda iştirak etməməyi tövsiyə edirik".

Онлайн-казино в Азербайджане: источник материальных потерь и психологических травм (ВИДЕО)
В последнее время особую популярность приобрели незаконные онлайн-казино, активно рекламируемые в соцсетях и мессенджерах, таких как Telegram.
Организаторы этих азартных игр обещают быстрый заработок, но на деле это приводит к потере огромных денег, серьезным психологическим травмам и юридическим проблемам. Большинство этих каналов действуют бесконтрольно, без какой-либо официальной регистрации.
Реальность такова, что данная система ежедневно заманивает в ловушку все больше людей. По словам IT-специалиста Эльвина Аббасова, указывать данные банковских карт на таких сайтах очень опасно.
"Граждане должны знать, что если они участвуют в деятельности казино через программы мгновенного обмена сообщениями или напрямую через сайты, это означает, что данные их карт уже там. В результате пользователи могут стать жертвами мошенничества", - сказал специалист.
В Министерстве внутренних дел отметили, что на основании поступившей информации сотрудники полиции принимают соответствующие меры по пресечению незаконных действий этих лиц.
"Еще раз рекомендуем гражданам не участвовать в незаконных азартных играх, организуемых в социальных сетях", - заявили в ведомстве.