Azərbaycan Pakistanda avtomagistralın inşasına 1 milyard dollar kredit ayıra bilər
Azərbaycan Pakistanda inşasına 1,2 milyard ABŞ dolları tələb olunan Sukkur-Heydərabad avtomobil magistralı üçün 1 milyard ABŞ dolları kredit verməyə hazırdır.
Bu barədə “Report” Pakistan KİV-nə istinadən xəbər verir.
Məlumata əsasən, Pakistanın Baş naziri Şahbaz Şərif Azərbaycana son səfəri zamanı ümumi dəyəri 1,8 milyard ABŞ dolları təşkil edən iki avtomagistralın inşasının maliyyələşdirilməsini istəyib. Söhbət Sukkur-Heydərabad yolundan və dəyəri 600 milyon ABŞ dolları olan yeni Heydərabad-Kəraçi avtomagistralından gedir.
Azərbaycan Pakistanın Dövlət Bankında təcili depozit yerləşdirməyi və yaxud tikintinin birbaşa maliyyələşdirməsi üçün İslam İnkişaf Bankı (IDB) ilə əməkdaşlıq etməyi təklif edib.
Pakistan Baş nazirinin müavini İshaq Dar infrastruktur, enerji, ticarət və İT xidmətləri üzrə investisiya təkliflərinin hazırlanmasını aprelin 3-nə qədər tamamlamağı tapşırıb.
Sukkur-Heydərabad avtomagistralının dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığı çərçivəsində inşası planlaşdırılır. IDB avtomagistralın iki hissəsinin maliyyələşdirilməsi imkanını nəzərdən keçirir. Azərbaycan isə qalan üç hissənin maliyyələşdirilməsinə maraq göstərir. Layihə bu model üzrə həyata keçirilərsə, avtomagistralın inşası 2,5 ilə başa çata bilər.скачать dle 11.3

СМИ: Азербайджан готов выделить $1 млрд на строительство автомагистрали в Пакистане
Согласно публикации, премьер-министр Пакистана Шехбаз Шариф во время недавнего визита в Азербайджан запросил финансирование проектов строительства двух автомагистралей на общую сумму $1,8 млрд. Речь идет о автодороге Суккур-Хайдарабад и новой автомагистрали Хайдарабад-Карачи (М-9), стоимость которой оценивается в $600 млн.
"Азербайджан предложил разместить срочный депозит в Государственном банке Пакистана или сотрудничать с Исламским банком развития (ИБР) для прямого финансирования строительства", — говорится в публикации.
Заместитель премьер-министра Пакистана Исхак Дар поручил завершить разработку инвестиционных предложений по инфраструктуре, энергетике, торговле и ИТ-услугам к 3 апреля.
Автомагистраль Хайдарабад-Карачи (М-9) призвана сократить время в пути и улучшить экономическое сообщение между двумя городами.
Автомагистраль Суккур-Хайдарабад планируется строить в рамках государственно-частного партнерства. ИБР рассматривает возможность финансирования двух участков, в то время как Азербайджан выразил заинтересованность в финансировании оставшихся трех. В случае реализации проекта по этой модели автомагистраль может быть построена за два с половиной года.