Azərbaycanda gömrük rüsumları üzrə daxilolmalar proqnozu üstələyib
2024-cü ildə Azərbaycanda gömrük rüsumları üzrə 1 milyard 757 milyon manat proqnoza qarşı icra 1 milyard 790,7 milyon manat və yaxud 33,7 milyon manat (1,9 %), 2023-cü illə müqayisədə isə 163,6 milyon manat və yaxud 10,1 % çox olub.
bu barədə "2024-cü il dövlət büdcəsinin icrası haqqında" qanun layihəsinə istinadən xəbər verir.
Məlumata görə, ötən il idxalda ƏDV-nin proqnozla müqayisədə artıq icra olunmasının əsas səbəbi faktiki idxalın makroiqtisadi proqnozlarda nəzərdə tutulandan çox olmasıdır. Belə ki, 2024-cü ildə proqnozla idxalın dəyəri 17 milyard 222,7 milyon ABŞ dollarına qarşı 21 milyard 58 milyon ABŞ dolları və yaxud 3 milyard 835,3 milyon ABŞ dolları (22,3 %) çox (Dövlət Neft Fondunın qızıl idxalı nəzərə alınmadan 522,4 milyon ABŞ dolları və yaxud 3 %) təşkil edib.
Eyni zamanda, gömrük rüsumuna cəlb olunan idxal mallarının 2023-cü illə müqayisədə 217 milyon ABŞ dolları və yaxud 2,9 % artması əsasən hibrid avtomobillər idxalının 255,9 milyon ABŞ dolları, mobil cihazların isə 105,5 milyon ABŞ dolları gömrük rüsumları üzrə əlavə daxilolmalara səbəb olub.скачать dle 11.3

Поступления по таможенным пошлинам в Азербайджане превысили прогноз
В Азербайджане в 2024 году объем поступлений от таможенных пошлин составил 1 млрд 790,7 млн манатов, что на 33,7 млн манатов или 1,9% больше запланированного показателя в 1 млрд 757 млн манатов, и на 163,6 млн манатов или 10,1% больше, чем в 2023 году.
Об этом сообщает Report ссылкой на законопроект "Об исполнении государственного бюджета на 2024 год".
Согласно информации, основной причиной перевыполнения прогноза по НДС на импорт в прошлом году стало то, что фактический импорт превысил предусмотренный в макроэкономических прогнозах. Так, в 2024 году стоимость импорта составила 21 млрд 58 млн долларов против прогнозируемых 17 млрд 222,7 млн долларов, что на 3 млрд 835,3 млн долларов (22,3%) больше (без учета импорта золота Государственным нефтяным фондом - на 522,4 млн долларов или 3%).
В то же время, увеличение импорта товаров, облагаемых таможенными пошлинами, на 217 млн долларов или 2,9% по сравнению с 2023 годом, в основном связано с импортом гибридных автомобилей на 255,9 млн долларов и мобильных устройств на 105,5 млн долларов, что привело к дополнительным поступлениям по таможенным пошлинам.скачать dle 11.3